Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Frankfurter Allgemeine Zeitung ostro krytykuje plany polskiej kopalni Turów
/05.02.2021/ Frankfurter Allgemeine Zeitung ostro krytykuje polskie plany odnośnie polskiej kopalni węgla Turów, która zamierza rozszerzyć obszar wydobycia węgla brunatnego. Niemiecki dziennik opisuje w czwartek (04.02.2021) polsko-niemiecko-czeski spór o plany Polskiej Grupy Energetycznej, związane z odkrywkową kopalnią węgla brunatnego Turów.  Niemieckie miasto Zittau  w Saksonii złożyło  oficjalną skargę do Komisji Europejskiej przeciwko planom PGE, która zamierza poszerzyć obszar wydobycia kopalni. Niemcy obawiają się, że rzekomo inwestycja obniży poziom wód gruntowych i doprowadzi do ich zakwaszenia.  Skarga wpłynęła do Brukseli pod koniec stycznia. „Czujemy się do tego zmuszeni, bo uważamy, że dotychczas nie traktowano nas właściwie w trakcie oceny oddziaływania (inwestycji) na środowisko” – powiedział burmistrz Żytawy Thomas Zenker, cytowany przez „FAZ”. Niemiecki burmistrz n łamach FAZ oskarżył stronę polską o nie respektowanie prawa europejskiego” – dodał. Jak
pisze „FAZ”, żadne z zastrzeżeń przygranicznych gmin niemieckich i czeskich, zgłoszonych w trakcie transgranicznej oceny wpływu na środowisko, nie zostały wzięte pod uwagę. „Przeciwnie: wiosną ubiegłego roku Polska przedłużyła wygasłą koncesję (dla Turowa) jednostronnie, nie oglądając się na sąsiadów. Umożliwiła to luka prawna w wyniku niewdrożonej jeszcze do polskiego prawa regulacji unijnej” – pisze niemiecka gazeta.
Frankfurter Allgemeine Zeitung cytuje polityka niemieckich Zielonych Daniela Gerbera niechętnego polskiej inwestycji, który twierdzi, że od 1 maja 2020 roku „w Turowie trwa nielegalne wydobycie”. To są słowa posła do landtagu Saksonii, iż rzekomo polska kopalnia działa nielegalnie.
Jak pisze „FAZ”,  również rząd landu Saksonia podczas debaty w parlamencie krajowym zarzucił polskiej firmie brak przejrzystości. Wszystkie frakcje w landtagu oprócz AfD uznały, że zagrożenia związane z działalnością Turowa są poważne. Niemieccy Zieloni, nawet zażądali od rządu federalnego Niemiec, by poparł władze Czech, jeśli te zdecydowałyby się zaskarżyć Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przypomnijmy, że Czechy już jesienią ubiegłego roku poskarżyły się do KE na Polskę w związku z planami dotyczącymi kopalni Turów. W grudniu Komisja  przedłużyła koncesję dla Turowa.

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung,(https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/streit-um-polnischen-tagebau-grundwasser-sorgen-in-zittau-17179926.html),  www.dw.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.