Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Rusza przebudowa autostrady do Niemiec
/29.01.2021/Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć przebudowę ostatniego odcinka drogi krajowej nr 18 łączącej autostradę A4 w okolicach Krzyżowej z granicą z Niemcami w Olszynie. Zbudowana  niemieckich betonowych płyt droga stanie się wreszcie prawdziwą autostradą.  GDDKiA poinformowała o podpisaniu umowy z konsorcjum firm Kobylarnia, Mirbud i Budpol. Umowa o wartości 258,7 mln zł obejmuje odcinek o długości 21 km, od granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice.
Już w 2023 r. odcinek ma zyskać miano pełnoprawnej autostrady A18. Obecnie kierowcy korzystający z północnej nitki tej drogi jadą komfortowo, ale ci jadący po nitce południowej muszą znosić niedogodności. Modernizacja tej trasy była koniecznością. „Teraz wykonawcy mogą już przystępować do prac w terenie - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk” - cytowany przez Gazetę Wrocławską.
W ubiegłym tygodniu podpisano umowę na odcinek, który zaczyna się przed węzłem Iłowa i biegnie do granicy dwóch województw. „Dzisiaj finalizujemy umowę na kolejny, ostatni już odcinek, który kończy swój bieg na węźle Golnice. Zakończenie prac w 2023 r. Wtedy też kierowcy będą mogli korzystać z ponad 70 km nowej autostrady A18.  Sprawa przebudowy jeszcze poniemieckich jezdni z betonowych płyt na A18 cięgnie się od blisko dekady. Wprawdzie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla południowej jezdni A18 została wydana już w 2011 roku, ale  dopiero decyzja Ministra Infrastruktury z sierpnia 2018 roku zapewniła finansowanie. Dopiero teraz wszystkie cztery odcinki, rozpoczynające się od granicy państwa w Olszynie do węzła Golnice (woj. dolnośląskie), weszły w etap realizacji. Zgodnie z planem za dwa lata kierowcy będą mieli do dyspozycji całą trasę, o łącznej długości ponad 70 km. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy jeżdżą do Niemiec. Dzięki tej zmianie podróż będzie o wiele bardziej komfortowa i bezpieczna. Wielu od lat czekało na to, aby tam była autostrada z prawdziwego zdarzania. Jak ot mówią: lepiej późno niż wcale...

Źródło: www.gazetawroclawska.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama