Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Szef KPRM Michał Dworczyk o szczepionkach: Niemcy się wyłamali
/18.01.2021/- Wczoraj późnym wieczorem otrzymaliśmy harmonogram od firmy Pfizer. W tej chwili analizujemy go i staramy się dostosować nasz krajowy harmonogram do tych informacji - mówił w programie "Graffiti" szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, "dostawy są w sposób znaczący zmniejszone".

Na uwagę dziennikarza, że deklarował zaszczepienie 450 tys. osób do piątku, podczas kiedy poziom ten osiągnięto w niedzielę, szef KPRM Michał Dworczyk odpowiedział: "skąd mamy wziąć szczepionki, skoro funkcjonujemy w ramach unijnej umowy?". - Wszystkim osobom, które mają dobre rady, żeby np. szczepić wszystkimi dawkami, którymi dysponujemy, zwrócę uwagę, że dzisiaj kraje, które tak postępowały, mają dużo większy problem niż Polska, bo nie mają drugiej dawki - podkreślił.
- W zapisach umowy, która została podpisana z Komisją Europejską jest punkt, który mówi o tym, że poza mechanizmem wspólnego zakupu, kraje nie będą kupowały szczepionek. Niemcy się z tego wyłamali, ale analizujemy możliwości. Nadrzędną sprawą jest zabezpieczenie szczepionek i zdrowia Polaków – oznajmił Michał Dworczyk.
reklamaJak twierdził, obecnie zaszczepionych jest ponad 469 tys. osób. - Szczepienia już są realizowane w taki sposób, że w tym tygodniu rozpoczyna się szczepienie mieszkańców DPS-ów. Z Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało już 120 tys. szczepionek. Jeśli porównamy to z tym, czym dysponujemy, to mamy zdrowy balans - podkreślił.
Przypomnijmy, że chociaż Niemcy, które sprawowały prezydencję w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2020 r., opowiadały się za wspólnym unijnym zakupem szczepionek na koronawirusa, jednocześnie same zawarły oddzielne umowy na dodatkowe dawki z producentami szczepionek, m.in. z BioNTech/Pfizer i CureVac. A teraz jeszcze kupują dodatkowe szczepionki, których inne kraje Unii nie chciały. Niemcy, jakiś czas temu poinformowały, że otrzymają 94 mln dawek szczepionki BioNTech/Pfizer, z czego 64 mln pochodzić będzie z puli UE, a 30 mln z oddzielnej umowy dwustronnej.  Źródło: www.wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-michal-dworczyk-w-polsat-news-dostawy-znaczaco-zmniejszone,nId,4993957#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.