Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Nagroda Altiero Spinellego dla Krzyżowej
/12.01.2021/ Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego stała się pierwszą polską laureatką Nagrody imienia Altiero Spinellego przyznawanej od 2017 roku przez Komisję Europejską za propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej. W jej trzeciej edycji za rok 2019 wyróżnionych zostało jeszcze 15 innych organizacji, w tym trzy z Niemiec: ruch obywatelski Pulse of Europe (Puls Europy), Munich European Forum (Monachijskie Forum Europejskie) i Fundacja Bertelsmanna. Wręczenie nagród (wraz z czekami na 25 tysięcy euro każdy) planowane jest na styczeń, ale ze względu na pandemię jedynie w formacie online. Patron nagrody, przedwojenny komunista włoski, jest kontrowersyjnym patronem nagród przyznanych przez KE. Jednak sama nagroda jest uznawana za prestiżową. Przypomnijmy, że Altiero Spinelli  to urodzony   31 sierpnia 1907 w Rzymie włoski komunista, polityk, zwolennik
reklama
federalnej koncepcji zjednoczenia Europy. Nazywany ojcem Unii Europejskiej, jako osoba, która wywarła wpływ na proces integracji europejskiej po II wojnie światowej. Był w latach 1924–1937 członek Włoskiej Partii Komunistycznej, wydalony z partii za krytykę stalinizmu. W latach 1927–1943 więziony i internowany za działalność komunistyczną. W 1941 roku przyczynił się do powstania tekstu zwanego Manifestem z Ventotene, w którym przedstawił swoją wizję zjednoczonej Europy. W 1943 roku, w Mediolanie założył Europejski Ruch Federalistyczny (Movimento Federalista Europeo), który propagował federalistyczną koncepcję integracji europejskiej. Przez 6 lat (1970–1976)  był członek Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za politykę przemysłową i badania naukowe. W 1979 roku został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego.
Komisja Europejska przyznała nagrodę za program realizowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) w Krzyżowej.
To była trzecia edycja nagrody imienia Altiero Spinellego, za rok 2019. Wyniki rywalizacji miały być znane już wiosną ubiegłego roku, ale pandemia koronawirusa spowodowała, że zostały ogłoszone ze sporym opóźnieniem, 3 grudnia.  Nieco dziwne jest zwlekanie Fundacji z poinformowaniem o przyznanej nagrodzie opinii publicznej.

Źródło: Deutsche Welle, Wikipedia.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.