Powrót

POLITYKA

Niemcy wycofują Patrioty
z Polski. Niespodziewana decyzja Berlina


Jak poinformował Deutschlandfunk Bundeswehra kończy w piątek misję Patriot w Polsce. Na tle rosyjskiego ataku na Ukrainę Niemcy zaoferowały wsparcie Warsaw Patriot w połowie listopada ubiegłego roku. W połowie stycznia niedaleko granicy z Ukrainą stacjonowały trzy niemieckie jednostki ogniowe Luftwaffe Patriot. Latem rozmieszczenie, pierwotnie zaplanowane na sześć miesięcy, zostało przedłużone do końca roku. Jednak tak się nie stało, Berlin nagle podjął decyzję o wycofaniu rakiet.Publikacja: 08.11.2023

Niemieckie Siły Zadaniowe Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej 10 listopada zakończą swoją misję w Polsce - poinformował niemiecki resort obrony. - Nasze systemy Patriot przyczyniły się do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej. Dla mnie to bardzo ważny znak solidarności – twierdził niemiecki szef MON Boris Pistorius. Po eksplozji w Przewodowie 15 listopada 2022 roku, Berlin zaoferował Polsce wsparcie w zakresie obrony powietrznej. Od stycznia w pobliżu Zamościa stacjonowały trzy niemieckie jednostki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.


Minister obrony Niemiec Boris Pistorius pokusił się o podsumowanie misję działania Patriotów w Polsce. - Przez około dziewięć miesięcy nasze systemy Patriot przyczyniły się do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej. Byłem szczególnie zadowolony, widząc, jak przyjaźnie i z uznaniem nasi żołnierze zostali przyjęci przez polskie siły zbrojne i ludność w Zamościu – mówił.


Jak poinformował w środę niemiecki resort, misja obrony powietrznej na wschodniej flance NATO zostanie ponownie przejęta przez Polskę, po tym jak wycofana zostanie misja Patriot Bundeswehry, która na prośbę Warszawy została przedłużona o kilka miesięcy.

Po uroczystym apelu końcowym 15 listopada personel i trzy rozmieszczone jednostki Patriot będą wycofywane z Polski z powrotem do Niemiec.

Decyzja Berlina jest zaskoczeniem, gdyż spodziewano się, że stacjonowanie patriotów będzie przynajmniej do końca roku. Nie są też jasne względy, jakimi kierowały się Niemcy komunikując swoją decyzję. Nie ma też nic o tym, czy polski partner był wcześniej poinformowany przez niemeńskich urzędników.Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-niemcy-wycofuja-patrioty-z-polski-nagla-wiadomosc-z-berlina,nId,7136710#iwa_source=newsfeed_html#utm_source=paste&utm_medium=paste& utm_campaign=chrome, https://www.deutschlandfunk.de/bundeswehr-beendet-am-freitag-patriot-einsatz-in-polen-100.html


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama
Archiwum