Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-KORONAWIRUS-
Po sporach politycznych w rządzie i pomiędzy politykami landowymi doszło do porozumienia w sprawie zluzowywania restrykcji w Niemczech

/16.04.2020/ Niemiecki rząd i kraje związkowe dogadały się po ostrych targach co do  planu stopniowego łagodzenia obostrzeń, wprowadzonych w marcu w związku z pandemią COVID-19. Będą zluzowywać restrykcje mimo że liczba zarażonych i zgonów nadal rośnie - jak donosi Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jednak nacisk lobby ekonomiczno- przemysłowego był zbyt silny, aby rząd się pod nim nie ugiął. Nawet kanclerz pośrednio przyznała, że w związku z tym należy liczyć się ze wzrostem zakażeń. Z tego też powodu co dwa tygodnie Merkel i premierzy landów mają oceniać, jak przebiega łagodzenie obostrzeń i czy nie powoduje ono nawrotu epidemii.  Niemiecki plan zluzowywania zakłada, że przynajmniej do 3 maja zasadniczo obowiązywać będą ograniczenia kontaktów społecznych. W tym nakaz zachowania co najmniej 1,5-metrowego odstępu w miejscach publicznych oraz zakaz gromadzenia się w grupach większych niż dwie osoby. Ten przepis pozostaje bez zmian. Od 4 maja nasz sąsiad chce stopniowo otwierać szkoły,  ale na ten pomysł centrali nie wszystkie niemieckie landy się zgodziły. Najpierw  powrócą najstarsi uczniowie szkół podstawowych oraz uczniowie, których w tym lub przyszłym roku czekają egzaminy. Do 29 kwietnia ministrowie edukacji niemieckich landów mają wypracować dokładne zalecenia, dotyczące np. ograniczenia liczebności klas, zachowania higieny czy organizacji dojazdów do szkoły czy przerw międzylekcyjnych.
reklamaOd 11 maja, szkoły zacznie otwierać Bawaria, gdzie liczba zarażonych koronawirusem jest najwyższa w Niemczech.  Premier tego landu Markus Soeder nie zgodził się, aby szkoły w jego landzie otwarto – tak jak życzyłby sobie tego Berlin. Od 20 kwietnia zaczną pracować niektóre sklepy dotychczas zamknięte. Otwarte zostaną sklepy o powierzchni mniejszej niż 800 metrów kwadratowych, jednak przy zachowaniu warunków dotyczących higieny oraz dystansu między ludźmi. Będę mogły też działać salony samochodowe, sklepy z rowerami i księgarnie będą mogły wznowić i to  niezależnie od powierzchni lokalu. Od 4 maja do pracy powrócą fryzjerzy.
Ale aż do 31 sierpnia będzie obowiązywać w całych Niemczech zakaz organizowania imprez masowych. Nadal zamknięte zostaną  restauracje, gdzie – jak tłumaczyła na konferencji Angela Merkel – nie jest możliwe kontrolowanie przestrzegania wymogów związanych z utrzymaniem dystansu czy gromadzenia się. Nadal będzie też obowiązywał zakaz  zgromadzenia w meczetach, synagogach i kościołach.
W Niemczech będzie nieco inaczej to wyglądało niż w Polsce, jeśli chodzi o noszenie maseczek. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek, a jedynie zalecenie, by je zakładać podczas zakupów i w środkach komunikacji publicznej. Dziej se to w czasie, gdy jak pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung liczba zarażonych w Niemczech nadal wzrasta. Jak donosi ta niemiecka gazeta liczba zarażonych w Niemczech przekroczyła już 130 000 ludzi. W Niemczech zmarło 315 osób z powodu COVID-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu jednego dnia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3 569.


Źródło: dw.de, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Interia.pl,

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.