Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-SPOŁECZEŃSTWO-
Kwatera Hitlera, podziemna fabryka wunderwaffe? Włodarz – do dzisiaj nie odkrył wszystkich kart!

/18.12.2020/ Włodarz po niemiecku Wolfsberg – to szczyt o wysokości 811 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Sztolnie Włodarz – obecnie Muzeum Włodarz, są to kolejne po Podziemnym Mieście Osówka podziemia projektu Riese. Włodarz, podobnie jak inne miejscowości posiadające tunele i hale wydrążone w górskich zboczach, znajduje się na terenie Gór Sowich , w niedalekiej odległości od Wałbrzycha, Walimia i Rzeczki.
Do podziemi Włodarza prowadzą 4 wejścia z czego tylko jedno jest udostępnione dla ruchu turystycznego, tzw czwórka. Aby zwiedzić Muzeum Włodarz trzeba kupić bilet. Zwiedzanie Włodarza obejmuje przechadzkę z przewodnikiem po podziemiach. Pokazywane są etapy budowy . Zwiedzanie obejmuje także prezentację filmu w kinie zorganizowanym dla ruchu turystycznego w jednej z wartowni. Atrakcją jest pływanie w łodzi po zalanej części obiektu. Prace przy Bauvorhaben „Riese” odbywały się w ścisłej tajemnicy. Teren budowy był obszarem zamkniętym.

Wstęp dozwolony był tylko za okazaniem specjalnej przepustki. Praca trwała dwadzieścia cztery godziny na dobę. Przy budowie pracowali więźniowie niemieckiego obozu Gross Rosen. Wielu z nich straciło w tym miejscu życie i zdrowie. Zresztą nie tylko Włodarz jest miejscem śmierci wielu tysięcy ludzi, którzy zmuszeni przez Niemców drążyli tunele. Samo przeznaczenie obiektu do dziś jest nie wyjaśnione. Pojawiają się rożne hipotezy: od kwatery  Hitlera, przez podziemną fabrykę, aż po zakład mający produkować „wunderwaffe”.
Co do jednego badacze są zgodni. Zarówno czas w jakim trwała budowa, użyte tu siły i środki pozwalają przypuszczać, że musiano tu zbudować o wiele więcej niż możemy dziś zobaczyć. To oznacza, że gdzieś w Górach Sowich znajdują się doskonale zamaskowane obiekty . Możliwe jest i to, że ukryto tam depozyty muzealne lub bankowe. Ale wykluczyć i tego nie można, że znajdują się tam ciała więźniów pracujących na tej budowie, a zamordowanych przez Niemców.

źródło: wlodarz.pl, sowiagrapa.pl/wlodarz-olbrzym
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama