Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-SPOŁECZEŃSTWO-
Osówka - najbardziej rozbudowany kompleks Hitlera na Dolnym Śląsku
Podziemny Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i takiej samej odległości na północ od miejscowości Sierpnica.
Pod koniec 1943 r. Niemcy rozpoczęli budowę obiektów Riese  w Górach Sowich na Dolnym Śląsku w tym kompleksu Osówka . W tamtych okresie prowadzono prace w różnych miejscach. Stworzono systemy obronne na powierzchni ziemi i wydrążono podziemne sztolnie. Niemcy gotowali tu piekło na ziemi więźniom obozu koncentracyjnego, których zmuszono do prac ponad siłę. Wielu ludzi zostało zamęczonych przez niemieckich strażników lub straciło życie z powodu wycieńczenia. Prace przerwano dopiero na początku 1945 roku, a więc dopiero tuż przed wkroczeniem armii czerwonej na te tereny. Niemcy uciekli w momencie, kiedy zaczęli się obawiać zbliżających Sowietów i Wojska

Polskiego. Po wojnie obiekt został splądrowany i zamknięty. Sowieci spenetrowali go po zajęciu. W 1995 roku rozpoczęto zabezpieczanie i adaptację. 9 marca 1996 roku pojawili się w tym miejscy pierwsi turyści. Mogli zobaczyć 650 m chodników i wyrobisk. W następnej kolejności udostępniono część zachodnią i północną. Obecnie zwiedzający mają do dyspozycji 1500 m. podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów. Organizowane są wystawy, ekspozycje.


źródło: http://www.osowka.pl/index.php/podziemne-miasto/obiekt
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama