Powrót

HISTORIA


Historia dwóch wrocławskich kamienic


Kamienice nr 35 i 37 z ulicy Hubskiej we Wrocławiu przetrwały walki i nie zostały wypalone i wysadzone przez Brandkomandos

Ulica Hubska, której nazwa ulicy pochodzi od niegdysiejszej wsi Huby, jest jedną z ofiar "Brandkomandos". Zniszczenia na tej ulicy były ogromne. Zarówno te spowodowane walkami, jak i te które wyrządzili sami Niemcy wysadzając i paląc część kamienic, zwłaszcza tych na północnym odcinku, w kierunku dworca PKP. Kamienice o numerach 37 i 35 przetrwały walki i „działalność” Brandkomandos na Hubenstrasse.



Publikacja: 07.11.2023

Przypomnijmy, że dzisiejsza ulica Hubska nie była jedyną z ulic miasta, które padły ofiarą samych Niemców. Już pod koniec lutego 1945 roku Niemcy burzyli całe ciągi ulic. Ich ofiarą padły kamienice przy ówczesnej Siebenradgasse ( ulica dziś nie istnieje), przy placu Dominikańskim. Smutny los z niemieckich rąk spotkał całe ciągi dawnych ulic na dzisiejszym placu Społecznym. Brandkomandos działały jeszcze w wielu innych miejscach miasta i równały budynki z ziemią, lub je wypalały. Chociażby przy dzisiejszym placu Grunwaldzkim. 17 lutego 1945 roku mieszkańcy miasta słyszeli huk licznych detonacji pochodzących od wysadzanych przez Niemców bloków mieszkalnych śródmieścia.


Fot. Wrocławiaczek

Szaleństwo gauleitera Hankego i komendantów twierdzy pochłonęło nie tylko wiele istnień ludzkich, ale doprowadziło do zagłady wiele budynków w mieście.

Z obu stron tj. na ścianie południowej kamienicy nr 37 i na północnej kamienicy nr 35 znajdują się murale. Zwraca też uwagę „niezbyt ładna” fasada oficyny kamienieccy nr 37.



Źródło: Paul Peikert, Kronika dni oblężenia. Wrocław 22 I-6 V 1945, Kto najbardziej zniszczył Wrocław?, https://podroze.onet.pl/


Przedruk tekst i fotografie ze  strony FB „Wrocławiaczek”


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama
Archiwum