Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-KONFERENCJE-WYDARZENIA-
POLSKA POLITYKA WSCHODNIA 2019

/29.11.2019/ W dniach 27-29 listopada we Wrocławiu i Wojnowicach odbywa się konferencja POLSKA POLITYKA WSCHODNIA 2019 organizowana przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego  pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP prof. Jacka Czaputowicza. Jest to cykliczna impreza ciesząca się wieloletnią tradycją.  Konferencja organizowana od 2005 roku jest największym spotkaniem osób zajmujących się polską polityką wschodnią. W pierwszym dniu konferencji odbywającym się w Zakładzie im. Ossolińskich we Wrocławiu wzięli udział między innymi: Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych RP,  Paweł Kowal, Polska Akademia Nauk, b. wiceminister spraw zagranicznych RP, poseł na Sejm RP , Agnieszka Romaszewska – Guzy, dyrektor TVP Belsat. Mimo figurowania w programie imprezy, nie przybyli na nią, ani prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, ani marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Obaj przysłali swoich przedstawicieli. Bardzo ciekawym punktem pierwszego dnia konferencji był ten, który zajmował się prezydenturą  Zełenskiego i zmianami politycznymi na Ukrainie. Prelegenci mocno skupili się na konsekwencjach tych zmian dla Polski.
reklamaWśród panelistów znaleźli się:Bogumiła Berdychowska, niezależna ekspertka, Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich,Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Paweł Kowal, Polska Akademia Nauk, b. wiceminister spraw zagranicznych RP, poseł na Sejm RP, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Uniwersytet Łódzki. Można było usłyszeć takie opinie, że zmiana prezydenta na Ukrainie jest korzystna dla Polski. Ukraina - od wielu lat pogrążona w chaosie politycznym, do tego wojna na wschodzie kraju-  jest bardziej skupiona na wewnętrznych reformach, niż na relacjach z Polską. Niektórzy uczestnicy mówili wprost, że Polska jest jedynym sojusznikiem Kijowa w jego staraniach o zbliżenie z UE. Nie jest bowiem, żadną tajemnicą, że kraje zachodnie, takie jak Niemcy czy Francja – nie chcą rozszerzania UE na wschód. Natomiast te same państwa dążą do lepszych relacji z Rosją i szukają tylko pretekstu do tego, aby móc znieść sankcje i ograniczenia, które zostały nałożone na Moskwę właśnie po inwazji na Krym i wschód Ukrainy. Poruszono również kwestie zmian w obrocie ziemi na Ukrainie. Niektórzy prelegenci twierdzili, że nowe regulacje doprowadzą do tego, że ziemia zostanie wykupiona przez oligarchów, bo w praktyce tylko oni będą  w stanie nabywać ziemie.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Komentator Europa-Polska-Niemcy