Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemiecki minister starszy Polskę i Węgry
/13.11.2020/ Minister stanu ds. Europy w niemieckim MSZ Michael Roth straszy Polskę i Węgry, aby nie blokowały unijnego budżetu. Byłoby to „bardzo niebezpieczne”.
„W naszym wspólnym interesie jest szybkie uruchomienie funduszu odbudowy, tak pilnie potrzebnego na złagodzenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii. Kto go blokuje, szkodzi przecież sam sobie”, powiedział „Die Welt” (12.11.2020) niemiecki minister stanu ds. Europy Michael Roth (SPD). Niemcy przeforsowali instrument nacisku na Warszawę i Budapeszt i chcą go za pomocą budżetu przeforsować. W Die Welt niemiecki polityk mówi, że rzekomo głównym celem niemieckiej prezydencji w Radzie UE jest lepsza ochrona i wzmocnienie praworządności”. Ale szybko dopowiedział dla „Die Welt” „Za pomocą tego nowego mechanizmu możemy obciąć środki, jeżeli państwo
reklama
członkowskie naruszy zasady praworządności”. Dla objętego takimi sankcjami rządu może to być „jak najbardziej dotkliwe finansowo”. „Jeżeli Komisja Europejska skorzysta ze swoich możliwości, ten nowy instrument będzie bolesny”. Dlatego Niemcy via UE teraz obawiają, że że Polakom i Węgrom to się nie spodoba. A nie uchwalenie budżetu w czasie prezydencji Berlina było by prawdziwą katastrofą. A tymczasem Polska zapowiedziała, że skorzysta z prawa do sprzeciwu, premier Węgier Viktor Orban zagroził zawetowaniem pakietu finansowego, jeżeli wypłata środków będzie uzależniona od przestrzegania praworządności. To Berlinowi na pewno się nie podoba i użyją wszelkich wpływów, wewnętrznych i zewnętrznych nacisków, aby ewentualny opór przełamać.

Źródło: Die Welt, dw.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.