Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
Jerzy Treska - „Drzymała” spod Jelcza-Laskowic

/12.11.2020/ Święto odzyskania niepodległości stanowi świetną okazję, aby zaprezentować Państwu najnowszą prezentację historyczną, przygotowaną przez fundację Paucis Verbis na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Tak piszą twórcy bardzo udanej produkcji na temat mało znanej historii. Wszyscy znany z lekcji opór i walkę z germanizacją Michała Drzymały w Wielkpolsce, a mało kto zna Jerzego Treskę. A ten film dotyczy Jerzego Treski - postaci na pewno wciąż niewystarczająco obecnej w naszej zbiorowej świadomości.
Kim był Jerzy Treska – można się dowiedzieć z tej historycznej prezentacji. To przedstawiciel Polaków żyjących na naszych ziemiach nieprzerwanie od czasów piastowskich aż po wiek XIX.
reklama

Miał w sobie dość odwagi, aby przeciwstawić się polityce germanizacji władz pruskich i upomnieć o podstawowe prawa dla swojej społeczności - do zachowania ojczystego języka i tradycji.
Autorzy prezentacji nazwali Jerzego Treskę "dolnośląskim Drzymałą", i chyba jest to dobre porównanie i odpowiednia miara pamięci o mieszkańcu Nowego Dworu, który bardzo wiele zrobił dla regionu i jego mieszkańców.
Prezentacja nie tylko powiada historię Treski, ale prezentuje fakty mało znane szerszej opinii publicznej. Chociażby to, że okolice Jelcza-laskowic jeszcze w XIX wieku były ostoją polskości. Można polecić zapoznanie się z tą ciekawą prezentację, aby każdy mógł sobie sam wyrobić opinię.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Źródło: https://www.facebook.com/JLstronaoficjalna/videos/997936810715030