Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-SPOŁECZEŃSTWO-
Berlińska policja rozważa wprowadzenie obowiązkowych tablic rejestracyjnych dla rowerów

/23.10.2020/ Berlińska policja chce wprowadzenia obowiązkowych tablic rejestracyjnych. Powodem są coraz liczniejsze wypadki z udziałem rowerzystów - powiedziała szefowa policji w stolicy Niemiec Barbara Slowik dziennikowi "Berliner Morgenpost".

W portalu motoryzacja.interia.pl czytamy:
"Wobec rosnącej liczby skarg przesyłanych przez pieszych warto rozważyć obowiązkowe oznakowanie rowerów" - powiedziała Słowik w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.
Komendant berlińskiej policji twierdzi, że narasta agresja w ruchu drogowym - także wśród rowerzystów. "Ponad 50 procent wypadków drogowych z udziałem rowerzystów jest powodowanych przez samych rowerzystów. Trzeba się zastanowić, jak sobie z tym poradzić" - podkreśliła Slowik”.

Z kolei rzecznik ds. transportu grupy parlamentarnej CDU w berlińskim landtagu, Oliver Friederici, powiedział, że jego grupa parlamentarna poparła postulaty berlińskiej policji. Wymóg dotyczący tablicy rejestracyjnej powinien obowiązywać w całym kraju - dodał. "Celem musi być pociągnięcie do odpowiedzialności rowerzystów, którzy łamią zasady ruchu drogowego lub zachowują się agresywnie wobec innych" – zaznaczył. Portal motoryzacja.interia.pl pisze, że we wrześniu Senat (rząd krajowy) Berlina ogłosił, że jazda na rowerze będzie nauczana w lokalnych szkołach jako jeden z przedmiotów. A to wszystko z powodu rosnącej liczby śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów od dawna apelował o to Berliński Związek Kolarski. Tylko w tym roku 15 rowerzystów straciło życie
reklama

w wypadkach drogowych w Berlinie. Jeśli Berlinowi uda się przetrzeć ślad, znajdą się kolejne niemieckie miasta, które pójdą w jego ślady. Być może byłby to również dobry przykład dla Polski? U nas panuje na tym polu totalny chaos. Z jednej strony miasta zabierają kierowcom pasy ruchu i oddają rowerzystom, a z drugiej strony nie weryfikuje się, czy pełnoletni rowerzysta posiada jakąkolwiek wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego- pisze motoryzacja.interia.pl. Na rowery wsiadają osoby, które nie tylko nie mają prawa jazdy, ale również nigdy nie miały nawet karty rowerowej. Dlatego nagminne łamanie przepisów - jazda ulicami tam, gdzie są drogi rowerowe, po przejściach dla pieszych, ignorowanie wskazań sygnalizacji świetlnej. Ale jeszcze większym problemem  jest również brak ubezpieczenia OC.  To powoduje, że po spowodowaniu kolizji rowerzysta najczęściej próbuje uciec, albo odmawia wypłacenie zadośćuczynienia. A jeśli doznamy uszczerbku na zdrowi u musimy sami na drodze sądowej uzyskać odszkodowanie. A tymczasem nawet naprawa kosztują poszkodowanego przez rowerzystę kierowcę czy innego uczestnika ruchu sporo pieniędzy.  A przecież leczenie pieszego potraconego przez rowerzystę też nie jest za darmo. Jeśli ktoś chce poruszać się na drogach publicznych rowerem to wykupienie polisy OC – nie powinno być problemem. Być może pomysł z Berlina nie jest taki zły? Jeśli Berlin rzeczywiście zdecyduje się wprowadzić nakaz posiadania przez rower tablic rejestracyjnych, warto będzie skorzystać z niemieckich doświadczeń. To wyjdzie na dobre wszystkim uczestnikom ruchu.  Tyle, że to wcale nie jest takie pewne, że uda się to przeprowadzić nawet w Berlinie, bo lobby, które się temu sprzeciwia jest bardzo wpływowe.


Źródło: www.motoryzacja.interia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama