Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Wrocławianin -członkiem zarządu międzynarodowej organizacji  Europejskiego Stowarzyszenia Demokracji Lokalnej – ALDA

/14.10.2020/ W piątek 9 października 2020 podczas Zgromadzenia Ogólnego w trybie online sieci współpracy Europejskie Stowarzyszenie Demokracji Lokalnej – ALDA wybrało swój 12 osobowy zarząd. Członkiem Zarządu, a następnie 3. Wiceprezydentem został Polak i Wrocławianin Bartłomiej Ostrowski. Jego kandydaturę rekomendowała Fundacja Merkury z Wałbrzycha. Sieć ALDA skupia 350 członków z 42 krajów. Są to samorządy regionalne i lokalne, organizacje pozarządowe oraz szkoły wyższe. ALDA jest afiliowana przy Radzie Europy i jedno z jej biur znajduje się w budynku Rady Europy w Strasburgu. Główna siedziba sieci jest w Vicenzie w północnych Włoszech.
ALDA powstała w 1999 roku z inicjatywy Rady Europy w celu koordynacji współpracy samorządów i społeczeństwa obywatelskiego w krajach sąsiedztwa Unii Europejskiej. Obecnie ALDA prowadzi 14 Agencji Demokracji Lokalnej w krajach Partnerstwa Wschodniego: na Ukrainie, w Gruzji, Armenii i Mołdawii. W krajach Bałkanów Zachodnich: w Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Czarnogórze i Macedonii Północnej. Funkcjonuje również biuro w Tunezji. A prowadzone są rozmowy na temat otwarcia biur w Maroku, Algierii, Libanie, Turcji.
reklama

Biura Agencji Demokracji Lokalnej działają jako samodzielne organizacje pozarządowe. Wokół każdej i formuje się koalicja partnerów z krajów Unii Europejskiej, którzy wspierają agencję oraz uczestniczą w projektach na rzecz danej społeczności lokalnej. Sieć ALDA zajmuje się pozyskiwaniem projektów z różnych źródeł w celu wspierania rozwoju aktywności obywatelskiej, partycypacji społecznej, dobrego zarządzania, transparentności rządzenia, rozwoju lokalnego itp. we wspólnotach, gdzie działają Agencje Demokracji Lokalnej. Ważne jest również, aby wspierać współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy partnerami z krajów UE i krajów europejskiego sąsiedztwa. ALDA stale monitoruje około 400 programów grantodawczych z różnych źródeł UE, państw członkowskich, organizacji międzynarodowych oraz podmiotów prywatnych.
Nowo wybrany Wiceprezydent Bartłomiej Ostrowski zastąpi na tym stanowisku inną Polkę Imisławę Górską z Bydgoszczy, która była Członkiem Zarządu ALDA i Wiceprezydentem przez ostatnie 12 lat. Do zadań Ostrowskiego będzie należało wspieranie działań sieci ALDA w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz realizację projektów z zakresu rozwoju lokalnego. Będzie także zabiegał o pozyskiwanie nowych członków sieci w Polsce. Dotychczas członkami sieci są Województwo Dolnośląskie i Kujawsko Pomorskie, Polski Związek  Gmin Wiejskich oraz miasta Gdańsk, Bydgoszcz, a także organizacje pozarządowe Fundacja Merkury z Wałbrzycha, Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży, Szkoła Międzynarodowa z Bydgoszczy, Fundacja Klamra, Stowarzyszenie TILIA.
Z inicjatywy Bartłomieja Ostrowskiego zostało utworzone w 2015 roku biura Agencji Demokracji Lokalnej w Dnipro na Ukrainie. Kolacja wokół biura to Dolny Śląsk i Alzacja we Francji. Biuro realizuje projekty na rzecz przesiedleńców wewnętrznych, dobrej jakości zarządzania lokalnego, wspierania procesu decentralizacji na Ukrainie. Za inicjatywę utworzenia Agencji Demokracji Lokalnej Przewodniczący Rady Obwodu Dniepropietrowskiego odznaczył Ostrowskiego Honorowym Odznaczeniem regionu.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Bartłomiej Ostrowski - wiceprezydent  Europejskiego
Stowarzyszenia Demokracji Lokalnej – ALDA