Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Handelsblatt: Dwa trudne lata dla gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej
/05.10.2020/ Niemiecki dziennik ekonomiczny pisze, że EBOR obniżył prognozy wzrostu PKB dla Polski i innych krajów regionu na 2021 rok, a powrót do poziomu sprzed pandemii potrwa dłużej. EBOR przewiduje ona, że PKB całego tego regionu spadnie o 4,4 proc. w 2020 roku, zaś w 2012 roku wzrośnie o 3,5 proc. Oznacza to, że w przyszłym roku gospodarki tych państw nie powrócą do poziomu sprzed pandemii. Przypomnijmy, że jeszcze w maju EBOR prognozował wzrost PKB dla regionu w przyszłym roku na poziomie 4,6 proc. Jak widać sam EBOR nie ma pewności co do własnych ocen i zmienia je co rusz.
Prognoza dla Polski to recesja na poziomie 3,5 proc. PKB w 2020 roku oraz wzrost o 3 proc. PKB w przyszłym roku. Tymczasem majowe szacunki zakładały tymczasem 4-procentowy wzrost PKB dla Polski w przyszłym roku. Poziom dochodu narodowego brutto per capita z 2019 roku Polska osiągnie w pierwszym kwartale 2022 roku. Tak przynajmniej wynika z tego co pisze niemiecki dziennik ekonomiczny o najnowszej prognozie EBOR. 
reklama

„Handelsblatt” przyznaje, że recesja będzie mniejsza niż na Zachodzie
„Koronakryzys dotknął mocno rozwijające się gospodarczo kraje wschodnioeuropejskie. Mocniej, niż oczekiwano tego jeszcze kilka miesięcy temu. „O ile na początku pandemii wydawało się, że region ten względnie dobrze przejdzie przez kryzys, to teraz obraz ten się zmienił” – pisze „Handelsblatt”. „Według prognozy droga powrotu do poziomu gospodarczego sprzed pandemii będzie znacznie dłuższa” – ocenia niemiecka gazeta.
Dziennik powołując się na eksperta przyznaje, że recesja w Polsce, na Litwie czy na Węgrzech jest wprawdzie mniejsza niż w krajach zachodnioeuropejskich, ale państwa te nadrabiające zapóźnienia gospodarcze powinny rosnąć znacznie szybciej.
Jednak z tego materiał niemieckiego dziennika jasno wynika, że kraje zachodnie radzą sobie z pandemią o wiele gorzej. Recesja dotnie ich bardziej niż państw wschodnioeuropejskich. Gospodarki państw „starego zachodu” odczuwają i odczują jeszcze mocniej skutki koronakryzysu – niż Polska czy Litwa.

Źródło: Handelsblatt  
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.