Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Święto Bożego Ciała to w kościele rzymskokatolickim jedno z najważniejszych świąt w roku. Tego dnia w Kościele wspomina się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, na pamiątkę tego co dokonało się podczas Ostatniej Wieczerzy. Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie wiernych dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem i oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb symbolizuje codzienne życie, a wino jest symbolem radości i świętowania. Najważniejszą tradycją święta są procesje, które odbywają się zarówno w polskich, jak i niemieckich  miastach i wsiach. Wierni idąc za krzyżem pragną obwieścić światu swoją miłość do Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. To nieprzypakowania liczba, ma symbolizować czterech ewangelistów.


Niemieckie procesje wodne są  jedną z najważniejszych tradycji obchodzenia Bożego Ciała. Ołtarz zwykle jest stworzony na pięknie przyozdobionej łodzi. Wokół tej łodzi na swoich własnych łodziach, lub innych sprzętach pływających, gromadzą się wierni. Ludzie wspólnie się modlą i śpiewają pieśni religijne. Historia tego typu procesji wzięła się ze zbyt małej przestrzeni w miejscowościach, które są położone między jeziorami, a pasmami gór. Tam jedyną możliwością było organizowanie procesji właśnie na wodzie.

W Niemczech, podobnie jak w Polsce w uroczystość Bożego Ciała to dzień święty, wolny od wszelkich prac.Źródło: https://bimkal.pl/niemcy/boze-cialo, https://secawo.pl/blog/fronleichnam-czyli-uroczystosc-bozego-ciala-w-niemczech/, Wikipedia.pl

Źródło: Wikipedia. Procesja w Meckenbeuren w 2007 roku

Święto Bożego Ciała w Polsce i w Niemczech wyglądają podobnie. Z wyjątkiem procesji na wodzie

(16.06.2022) Współcześnie święto w Niemczech wygląda podobnie jak w Polsce. Bardzo ważnym punktem obchodów Fronleichnam są nabożeństwa, ale punkt kulminacyjny stanowią oczywiście procesje. Zarówno dla Niemców, jak i dla Polaków wyznających tę samą wiarę -to bardzo ważne święto  długimi tradycjami. Nabożeństwa i barwne procesje również  znane są przecież i u nas. Co wyróżnia niemieckie Boże ciało czyli  Fronleichnam  to wyjątkowe procesje wodne.

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama