Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-SPOŁECZEŃSTWO-
Odkryj Głuchołazy Zdrój


Głuchołazy-Zdrój  - to południowa część miasta Głuchołaz. W Głuchołazach-Zdroju znajduje się Park Zdrojowy powstały pod koniec XIX wieku z inicjatywy Towarzystwa Promenadowego. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa.
Głuchołazy to miasto położone na Opolszczyźnie. Dzięki swojej lokalizacji w otoczeniu Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego i Płaskowyżu Głubczyckiego, granicząc z Czechami – miasto stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Przez miasto przepływa rzeka Biała Głuchołaska, która również przepływa przez Czechy. Głuchołazy znane są z zabytków otaczających miasto, oraz z wielu tras rowerowych. Największą zaletą miasta jest unikatowy klimat. Będąc w Głuchołazach nie można nie pójść na spacer do parku zdrojowego. Park Zdrojowy powstał pod koniec XIX w. z inicjatywy Towarzystwa Promenadowego, niedługo po otrzymaniu przez miasto statusu uzdrowiska. Park utworzono na zboczach Przedniej Kopy. Odnowiono w I dekadzie XXI w. Zgodnie z ideą wodolecznictwa przy przepływającym przez park potoku utworzono miejsca do zanurzania nóg oraz ustawiono misy do zamaczania rąk. Park położony jest w południowej części miasta.
Z kolej tężnia solankowa w Głuchołazach zlokalizowana w części zdrojowej Głuchołaz, pomiędzy oddziałami
reklama
pulmonologii i kardiologii łączy walory lecznicze, klimatyczne i krajobrazowe. Obecnie z uwagi na pandemię koronawirusa jet czasowo nieczynna. Wysokość obiektu jest zbliżona do jednej z pierwszych i największych w Europie konstrukcji tężniowych powstałych w Ciechocinku (15,8 m).
Tężnia w formie zbliżonej do ostrosłupa ściętego 15-metrowej wieży stanowi jedyną tego typu konstrukcję w Polsce. Wysokość obiektu jest zbliżona do jednej z pierwszych i największych w Europie konstrukcji tężniowych powstałych w Ciechocinku (15,8 m). Z dwóch zbiorników posadowionych pod ziemią o łącznej pojemności 36 m³ dostarczana jest za pomocą pomp solanka, która następnie spływa po gałązkach tarniny ułożonych w trzonie obiektu. Powstaje wówczas tzw. mikroklimat bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
W trakcie spaceru po 6-poziomowej konstrukcji oprócz inhalacji bogatego w mikroelementy aerozolu goście mogą podziwiać szczyty Biskupiej Kopy i Góry Chrobrego. Z poziomu przyziemia i pierwszej kondygnacji tężnia dostępna jest również dla osób niepełnosprawnych. Konstrukcja głuchołaskiej tężni w całości została zaprojektowana i wykonana z drewna modrzewiowego.
Turysta odwiedzający Głuchołazy Zdrój może zaspokić głód i ugasić pragnienie. W tej części miasta zlokalizowano wiele restauracji i innych lokali gastronomicznych.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Tężnia w Głuchołazach