Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
17 września 1939 roku – napaść ZSRR na Polskę. Czy Polakom należą się reparacje?


/17.09.2020/ Napad ZSRR na Polskę –dokonany 17 września 1939, będącą od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą był haniebnym czynem i złamaniem prawa międzynarodowego. ZSRR Stalina stało się tym samym ważnym sojusznikiem Trzeciej Rzeszy. Napaść na Polskę było wypełnieniem sojuszniczych zobowiązań zawartych w sierpniu 1939 roku z Hitlerem. Na mocy tajnego protokołu  do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem pewnego już w tym czasie najazdu Niemiec na Polskę. 3 września 1939 nakazano podwyższenie gotowości bojowej w okręgach, które miały wziąć udział w ataku oraz rozpoczęcie tajnej mobilizacji. Wskutek napaści  i wdarcia się sił zbrojnych ZSRR na terytorium Polski oba państwa znalazły się w stanie wojny. Władze polskie wiele razy stwierdzały, że kwalifikują działania ZSRR jako agresję: Prezydent RP Ignacy Mościcki w orędziu 17 września 1939 roku mówił o najeździe jednocześnie Niemiec i ZSRR. Tak to też zostało ujęte w nocie protestacyjnej rządu RP z 17 września 1939 roku, podpisanej przez prezesa rady Ministrów Felicjana Sławoj-Składkowskiego, w nocie rządu polskiego do rządów Wielkiej Brytanii i Francji w sprawie agresji ZSRR z 17 września 1939 roku. Z kolei protest rządu RP z 30
reklama
września 1939 roku przeciwko ustaleniom niemiecko- radzieckiego układu o granicy i przyjaźni z 28 września 1939 roku mówił o dwóch agresorach i walce przeciwko nim o wyzwolenie polskiego terytorium. Przy tym doskonale oddawał stan faktyczny, przecież Polskę napadło dwóch agresorów: Trzecia Rzesza i ZSRR Stalina. Sowieci zaanektowali polskie terytoria a ludność polską objęli terrorem. Wiele tysięcy naszych rodaków wywieźli na Sybir lub do Kazachstanu. Tysiące kobiet, dzieci i starców przypłaciło życiem tę ludobójczą politykę Stalina. Wzięci do niewoli polscy oficerowie zostali rozstrzelani między innymi w Katyniu. Sowiecki agresor dopuszczał się ludobójstwa na ludności cywilnej, ale szczególnie zwalczał polską inteligencję Los polskich oficerów bardzo często podzielili urzędnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy ZSRR na napaści na Polskę skorzystało również finansowo. Zajęto ogromne połacie polskiego terytorium i zagrabiono majątek warty miliardy na obecne pieniądze, państwa polskiego i polskich obywateli. Do dziś nie zostały wypłacone żadne odszkodowania  ani reparacje. Łukasz Adamski cytowany w publikacji na łamach Wirtualnej Polski twierdził, że państwa bałtyckie prowadzą działania zmierzające do uzyskania reparacji. Polska też powinna to zrobić - mówił WP dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według niego prędzej czy później ta kwestia zostanie uregulowana - przekonuje. Bynajmniej nie jest to odosobniona opinia. Podobny pogląd reprezentuje Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.  W Polskim Radiu mówił, że daty 1 i 17 września są nierozłączne w historii XX wieku. – Nie mam żadnych wątpliwości, że reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat. Nawet adresat jest ten sam. Problem z reparacjami jest taki, że alianci w Poczdamie uznali, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec z puli radzieckiej. To jest niesłychane, ponieważ nie zostaliśmy potraktowani jako podmiot – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk z oddziału IPN.
Napaść ZSRR na Polskę to temat do dziś budzący kontrowersje. Nie wszystkie sprawy związane z sowiecką agresją na Polskę nie zostały jeszcze załatwione, są takie, które jeszcze czekają na swoją kolej.

Źródło: Wikipedia, Wirtualna Polska, polskieradio24.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.