Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Gazeta Wrocławska pisze, że władze Brandenburgii przygotowują pozew o zatrzymanie rozbudowy Odry po stronie polskiej. Rzecznik resortu uzasadnił pozew ochroną przyrody. „Naszym zdaniem nie uwzględnia się w wystarczającym stopniu przewidywanego transgranicznego oddziaływania na środowisko i obecnego stanu ekologicznego Odry” - zaznaczył.  „Pozew ma wpłynąć do Sądu Administracyjnego w Warszawie najpóźniej do 16 listopada” – dodało rbb24, na które powołuje się Gazeta Wrocławska. Ale to jeszcze nie koniec nieprzychylnych Polsce kroków, bo kilka niemieckich  organizacji ekologicznych złożyło pozew, aby zapobiec dalszej rozbudowie Odry. „W wyniku wcześniejszego pozwu stowarzyszeń, który został złożony latem, warszawski sąd zobowiązał polski organ ochrony środowiska do większego uwzględnienia w projekcie budowlanym wpływu na zwierzęta i ich siedliska. Nie oznaczało to jednak, że budowa została wówczas wstrzymana” – podkreśliło rbb24. Dlatego Niemcy uderzają w polską inwestycję ponownie.

Pikanterii sprawie nadaje fakt, że prace przy budowie zapór prowadzone są po polskiej stronie Odry już od dawna. W sierpniu 2020 r. Brandenburgia wniosła sprzeciw od polskiej decyzji środowiskowej w sprawie działań związanych z rozbudową. Został on oddalony w sierpniu bieżącego roku. Władze niemieckiego kraju związkowego chcą teraz ponownie zablokować pracę w Polsce za pomocą pozwu. To uporczywe działanie Niemiec, mające tak naprawdę na celu zablokowanie tak ważnej dla Polski inwestycji nie można inaczej odczytać, jak nieprzyjazny krok. Do swoich celów Niemcy chcą wykorzystać polskie sądy, aby za ich pomocą zablokować prace nad inwestycjami. Kroki strony niemieckiej poważnie szkodzą nie tylko dla Odry, lecz również negatywnie wpłyną na wzajemne relacje. Pewnie i tak będą winą  za powstałą sytuację obarczani ci "źli" Polacy. Pod publiczkę zapewne łatwej jest lansować tezę o „germanofobach”, niż przestać ciągle atakować, szukając wszelkich możliwych haków i kruczków. Nie jest to pierwsza polska inwestycyjna, którą nasz zachodni sąsiad stosując różne trik i i kruczki- próbuje zastopować.
Źródło: https://gazetawroclawska.pl/w-polsce-modernizowana-jest-odra-strona-niemiecka-zapowiada-kroki-prawne-przeciwko-inwestycjom-ktore-juz-trwaja/ar/c3-17010035


Niemcy chcą zablokować modernizację Odry
w Polsce

(02.11.2022)W Polsce modernizowana jest Odra. Strona niemiecka zapowiada kroki prawne przeciwko inwestycjom, które już trwają. Brandenburskie Ministerstwo Środowiska zapowiada skargę do sądu na inwestycje po polskiej stronie Odry. Chce w ten sposób powstrzymać prace przy rozbudowie Odry już prowadzone przez stronę polską. Taką informację przekazały polskie i niemieckie media. Działania takie zapowiedział w minionym tygodniu Axel Vogel, minister środowiska Brandenburgii- pisze o tym internetowe wydanie Gazety Wrocławskiej. Powołuje się na  niemiecki dziennik „Maerkische Oderzeitung”. Skarga w przyspieszonym trybie postępowania ma wpłynąć do sądu administracyjnego w Warszawie. „Oznacza to, że decyzji o ewentualnym powstrzymaniu budowy można spodziewać się do połowy grudnia” - donosi niemiecka gazeta „Maerkische Oderzeitung”.

POLITYKA

reklama
reklama