Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Charakterystyczny budynek, przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu stał niespełna 30 lat.  Ma być wyburzony do końca lipca tego roku. Niektórzy Wrocławianie budynek nazywali kolorowym ptakiem, ze względu na barwy jego zewnętrznej elewacji.   Bez wątpienia był on też przykładem architektury nowoczesnej, kojarzonej z latami 90 tymi XX wieku. Solpol był nieformalnym wrocławskim symbolem zmiany ustroju.  

Dom handlowy Solpol powstał na działce  zakupionej w 1991 roku przez Zygmunta Solorza-Żaka. Budynek zaprojektowany w pracowni AR-5 był jednym z pierwszych powojennych domów handlowych. Otwarcie miało miejsce 6 grudnia 1993 roku. W Solpolu na parterze  kiedyś istniał sklep samoobsługowy, a w piwnicy sklep spożywczy. Na wyższych piętrach działały   stoiska z odzieżą i obuwiem, zabawkami, artykułami sportowymi, sprzętem komputerowym. Można było też tam kupić radia i telewizory. Na ostatnim piętrze mieściły się biura.

Przeciwnicy tego budynku twierdzą, że nie podoba się im, że był brzydki. Rzekomo nie pasował o otoczenia, a nawet nigdy nie powinien był powstać. Zresztą Solpol zawsze budził skrajne emocje i był częstym tematem dyskusji toczących się na formach internetowych. Z kolei innym się podobał, albo uważali, że powinien zostać, bo symbolizuje Wrocław, a inni z budynku szydzili, a nawet atakowali go słownie. Obrońcy Solpolu starali się wpisać go na listę zabytków, ale bez powadzenia. Już niedługo budynek Solpolu będzie można oglądać jedynie na fotografiach i filmach. Jednak wielu Wrocławian zapewne zachowa pamięć o nim i pozostanie jednych z wielu obiektów, których już nie ma.


Fot. Komentatoreuropa.pl
Widok od ul.Świdnickiej na wyburzany budynek Sopolu. Czerwiec 2022r.

Trwa kontrowersyjna rozbiórka Solpolu

(15.06.2022)Rozbiórka jednego z bardziej znanych budynków we Wrocławiu do dziś budzi sporo kontrowersji. Są przeciwnicy, ale i zwolennicy, tego aby Solpol znikną z mapy Wrocławia. Idąc ulicą Świdnicką nie widać już budynku, ani prac rozbiórkowych, które tam trwają. Budynek jest zasłonięty przed oczami przechodniów. Dlatego przechodząc obok, bardziej słychać niż widać intensywne prace rozbiórkowe.  Po jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Wrocławia wkrótce zostaną już tylko wspomnienia.

REGIONY - WROCŁAW

reklama
reklama