Powrót

GOSPODARKA

Najpotężniejszy Jelcz w historii w Polsce. Będą wyprodukowanych takich setki


Wariant „polski” wyrzutni wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej systemu K239 Chunmoo konstrukcji Hanwha Aerospace nosi nazwę HOMAR-K. W ubiegłym roku podpisano umowę ramową na zakup 290 egzemplarzy wyrzutni K239 Chunmoo i  do tego zawarto umowę wykonawczą dotyczącą dostawy 218 sztuk.

Publikacja: 05.11.2023

Niedawno do Polski dotarł drugi - z trzech - wysłanych do Republiki Korei Jelczy P882.57. Pojazd  otrzymał w Korei nietypową zabudowę - wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową systemu K239 Chunmoo. Do Polski przybyły jeszcze cztery kolejne "moduły ogniowe" (wyrzutnie), które zintegrowane zostaną z polskimi ciężarówkami w Stalowej Woli.

Przypomnijmy, że  K239 Chunmoo to samobieżna kołowa wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet mogąca strzelać pociskami o różnym kalibrze. Przenosi dwa kontenery z pociskami rakietowymi, w każdym może mieć m.in. sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o donośności około 80 km lub jeden pocisk balistyczny o donośności około 290 km. Czunmoo są bardzo zbliżone jeżeli chodzi o charakterystykę do HIMARSÓW.

Fot. poglądowa pojazdu Jelcz

Polskie nośniki koreańskiego systemu - Jelcze P882.57 - mają około 11 m długości i 2,8 m szerokości. Są produkowane przez spółkę Jelcz. JELCZ Sp. z o.o. została wpisana do rejestru handlowego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej w dniu 30.11.2000r. pod nazwą “Komponenty Jelcz”. Działalność gospodarczą rozpoczęła 1 lipca 2001r. Spółka powstała w wyniku przekształceń kapitałowych Zakładów Samochodowych JELCZ S.A., producenta znanych w Polsce autobusów, samochodów ciężarowych i samochodów pożarniczych marki JELCZ.  JELCZ Sp. z o.o. jest właścicielem praw do marki JELCZ, wszystkich znaków towarowych oraz całości praw do dokumentacji technicznej i produkcji pojazdów marki JELCZ wytworzonych począwszy od 1952r.

Ciężarówka z Jelcza to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 22,5 tony potrafi pokonać rów o szerokości do 60 cm. Wozy wyposażone są w trzyosobowe opancerzone kabiny. Z Polski, oprócz systemu kierowania ogniem TOPAZ, pochodzą też m.in. systemy łączności. Całość zamówienia w ramach programu Homar-k zgodnie z umową ma zostać zrealizowana do końca 2026 roku.

Pierwszy z trzech wozów, które wysłane zostały do Korei w początku roku, wrócił do kraju w lipcu. W Hanwha Aerospace wyposażono go w liczącą 12 rakiet, wyrzutnię. Jak donosi Interia.pl  wypakowano właśnie w Gdyni egzemplarz również otrzymał w Korei zabudowę w postaci 12-rakietowego modułu ogniowego. Wojsko Polskie posiada na stanie dwa gotowe do działania moduły ogniowe systemu K239 Chunmoo. Setki takich pojazdów mają trafić na uzbrojenie polskiej armii.  

Wyrzutnie, te które trafią do Polski, będą na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Oznacza to, że będą chroniły wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, będą tym samym broniły wschodniej Polski. Mają być odpowiedzią na zagrożenia jakie płyną ze wschodniej strony. Również przecież chodzi o to aby skutecznie odstraszyć agresora. Na pewno przyczyni się to znacznie do zwiększenia bezpieczeństwa Polski w świecie, gdzie nie tylko na Ukrainie toczy się krwawa wojna. Ponadto zamówienia dla Jelcza przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia miejscowej ludności  i pogłębiania zdolności technologicznych polskiego przemysłu zbrojeniowego.   

Jak informuje motoryzacja.interia.pl  prawdopodobne kolejne zamówione w Korei wyrzutnie zamontowane zostaną na nowej wersji ciężarówek - Jelcz P883 - czyli pojazdach "trzeciej generacji" zaprezentowanych w początku września na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.





Źródło:  na https://motoryzacja.interia.pl/motofani/waga-ciezka/news-najpotezniejszy-jelcz-znowu-w-polsce-zbudujemy-takich-setki,nId,7126710#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, https://www.wojsko-polskie.pl/articles/tym-zyjemy-v/wyrzutnie-k239-chunmoo-zwieksza-potencjal-odstraszania-wojska-polskiego/, https://jelcz.com.pl/o-firmie/,


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama
Archiwum