Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Forum Ekonomiczne, tym roku wyjątkowo w Karpaczu


/09.09.2020/ To pierwsze takie Forum Ekonomiczne w historii, które zamiast w Krynicy odbywa się w Karpaczu. Forum Ekonomiczne to cykliczna, znana impreza, która każdego roku  gromadzi ekonomistów, polityków i dziennikarzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Chociaż pandemia koronawirusa sprawiała, że na forum przyjechało ich dużo mniej niż zwykle, ale  forum jednak mimo wszystko nie dało się pokonać.  Rozpoczęło się w hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Wśród gości forum są m.in. wicepremier Piotr Gliński czy minister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wśród panelistów debatę rozpoczęła Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. Minister  powiedziała, że czas korona-kryzysu, wywołał dyskusję m.in. na temat tego, po co nam dziś Unia Europejska. Przykładem są Włochy, które pomimo że bardzo ucierpiały w początkowym etapie epidemii, nie dostały odpowiedniej pomocy od Unii. „Ten brak szybkiej reakcji pokazał, że zasadność istnienia tej organizacji była kwestionowana przez jej członków” – mówiła Jadwiga Emilewicz. Uświadomiła słuchaczom również i to, że po raz pierwszy wspólnota europejska zaciągnęła społeczny dług, żeby ratować europejską gospodarkę.
reklama
- Ten rok to nie jest czas na oszczędzanie. Trudno nam sobie wyobrazić, co byłoby dziś w Polsce, gdyby nie tarcze antykryzysowe. 138 miliardów złotych trafiło na polski rynek. Dzięki temu dziś notujemy najpłytszą recesję. 8 proc. spadku PKB to jest najmniej wśród dużych gospodarek w Europie – mówiła minister Emilewicz. Zapewniała jednocześnie, że rząd robi wszystko, aby nastąpił jaka najszybszy powrót na ścieżkę szybkiego gospodarczego wzrostu.
Rada programowa Forum przyznała nagrodę dla człowieka i firmy roku, ale również organizacji pozarządowej. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020. To była ważna zmiana, bo tę nagrodę zwykle otrzymywali tylko politycy, a nie ludzie gospodarki i biznesu.
Wprawdzie dla Karpacza to jednorazowa impreza, ale jakże prestiżowa i ważna. Gdyby nie pandemia pewnie nigdy w tym dolnośląskim kurorcie Forum Ekonomiczne by się nie odbyło. Już teraz zapowiedziano, że jak tylko będą ku temu warunki, to przyszłoroczna impreza odbędzie się znów w małopolskiej Krynicy-Zdrój.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Fotomiejsca FM  Karpacz