Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Prof. Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych: Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny

/08.09.2020/ Portal Interia powołał się na miażdżącą Nord Stream 2 opinię znanej niemieckiej profesor.  Powiedziała ona, że z punktu widzenia sektora energetycznego gazociąg Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny, a jego budowa sprzeczna z celami transformacji energetycznej . Tak uważa znana niemiecka profesor Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).
Badaczka mówi wprost, to co wielu innych przed nią: „rurociąg od początku był błędem" .  Naukowiec twierdzi, że w obecnej sytuacji "lepszy jest koniec horroru niż horror bez końca". Profesor Kemfert uważa, że zamrożenie projektu NS2 w ramach sankcji wobec Rosji byłoby dobrym rozwiązaniem.
Interia powołując się na ekonomistkę pisze, że ta w swoich kolejnych wypowiedziach na Twitterze powołuje się również na opracowania DIW. Według wydanego w 2018 r. raportu, którego Kemfert była współautorką, budowa gazociągu wcale nie jest konieczna do zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego dla Niemiec i Europy. Dodatkowo
reklama
firmom biorącym udział w tym kontrowersyjnym niemiecko -rosyjskim projekcie grożą sankcje.
Jak wyglądać będzie współpraca Niemców z Putinem teraz, kiedy nawet według rządu Niemiec istnieją "jednoznaczne dowody" na próbę otrucia Nawalnego  opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok. Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu, lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Obecnie przebywa w stanie śpiączki w szpitalu Charite w Berlinie, dokąd został przewieziony z Rosji na żądanie rodziny. Należy powrócić do pytania o to jak Niemcy będą po tym wszystkim współpracować przy budowie rurociągu Putina, kiedy nie-dalej jak w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, że kanclerz Angela Merkel nie wyklucza objęcia sankcjami Nord Stream 2 w odpowiedzi na podejrzenie otrucia lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Podobne stanowisko zajęli  minister spraw zagranicznych Heiko Maas i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Dalsza współpraca z Rosją Putina przy budowie tak szkodliwego dla bezpieczeństwa Europy projektu stała by w jasnej sprzeczności z tymi deklaracjami. Czas pokaże czy niemieccy politycy czasami – posługując się  przysłowiem nie zrobią sobie z „gęby cholewy”...


źródło: http://fakty.interia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.