Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
W Niemczech obniżenie VATu nic nie dało, nie poprawiło wcale sytuacji w handlu
/04.09.2020/ Od lat różni ekonomiści przekonują nas, że obniżenie VATu to panaceum na wszystko, cudowny lek, który uzdrowi gospodarkę, a do nas spłynie góra lodowa pieniędzy.
Jednak w praktyce się okazuje, że to nie jest wcale takie oczywiste, ani proste. Po obniżce VATu w Niemczech handel detaliczny zarobił w lipcu o 0,3 proc. mniej niż w czerwcu. Tak informował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Realny spadek był jeszcze wyższy i wyniósł 0,9 proc. Przypomnijmy, że niemieccy ekonomiści zachwycenie obniżką VATu przekonywali, że będzie wzrost obrotów handlu rzędu co najmniej 0,5 proc.
reklama
W ramach walki z kryzysem  1 czerwca w Niemczech na pół roku obniżono VAT z 19 na 16 proc. Niemiecki rząd chciał w ten sposób pomóc własnemu handlowi i ożywić popyt na rynku wewnętrznym.  Z danych statystycznych wynika, że ten plan się jednak nie powiódł.
Handlowcy przyznają, że w tej chwili obniżenie VAT-u daje poszczególnym branżom handlu detalicznego mniej niż tego oczekiwały. Sprzedaż tekstyliów, odzieży, obuwia i wyrobów skórzanych spadła o 27,7 proc., podczas gdy handel internetowy i domy wysyłkowe odnotowały wzrost obrotów o 20,6 proc. Niemiecki Związek Handlu Detalicznego ostrzega przed nadciągającą falą upadłości. Na chwilę obecną można wnioskować, że obniżenie vatu nie  dało tyle pożytku ile można byłoby się spodziewać.  Ten przykład pokazuje, że mity rozbijają się o brutalną gospodarczą rzeczywistość.


Źródło: Deutsche Welle, FAZ, Die Welt
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.