Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-SPOŁECZEŃSTWO-
Niemcy nie chcą różnej polityki oświatowej zależnej od widzimisię krajów związkowych

/03.09.2020/ Większość Niemców za jednolitą polityką oświatową – tak pisze redakcja Deutsche Welle.  Z badań ankietowych wynika, że większość Niemców opowiada się za jednolitym systemem kształcenia w całym kraju.  Jak widać, że każdy land sam prowadzi swoją politykę w zakresie oświaty – nie podoba się wielu Niemcom. Ta niechęć bierze się z powodu wielu niegodności i słabości jakim jest obarczona oświata poszatkowana i zależna od widzimisię każdego z krajów związkowych. Obywatele naszego zachodniego sąsiada chcą, zamiast różnorodności,  więcej spójności i przejrzystości w polityce oświatowej. Jak donosi DW za takim modelem opowiada się aż 89 proc. uczestników sondażu monachijskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Ifo. Dotyczy to zwłaszcza wprowadzenia w Niemczech jednolitej matury. Niemcy chcieliby również posiadać jednolity system egzaminów końcowych w tak zwanych szkołach realnych i szkołach głównych.
reklamaW badaniach tzw. "Barometru politycznego" Instytutu Ifo większość wyraziła życzenie, by ujednolicić niemiecki system kształcenia. Aż 60 proc. ankietowanych Niemców uznała, że ważne decyzje w tym zakresie powinien podejmować rząd federalny, a nie rządy krajów związkowych. Natomiast  za jednolitym systemem kształcenia nauczycieli opowiedziało się aż 90 proc. respondentów, a za jednolitym programem nauczania w ostatnich klasach gimnazjalnych 87 proc. Wyraźnie widać, że większości dotychczasowy system oświaty, że każdy kraj związkowy prowadzi własną politykę oświatową nie sprawdza się i jest wyraźna wola większości, aby iść w kierunku ujednolicenia o, przynajmniej w wielu obszarach. Wyniki te mają duże znaczenie, ponieważ polityka oświatowa w Niemczech leży w gestii  krajów związkowych. Za wprowadzeniem większej jednolitości i przejrzystości w systemie oświaty od lat opowiada się znaczna część Niemców. Ten trend utrzymuje się już od wielu lat. Wprawdzie dzięki zróżnicowanej polityce oświatowej niemieckie kraje związkowe mogą, co prawda, odnosić korzyści ze "współzawodnictwa idei", lecz jest więcej  minusów niż plusów wynikających z obecnej sytuacji. Przykład niemiecki mówi nam, że nie wszystko co jest podzielone na regiony i uzależniony od decyzji wielu loklanych urzędników i polityków jest od razu najlepsze.


Źródło: Deutsche Welle. Die Welt
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.