Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
Jak Niemcy rozpętały II wojnę światową


/01.09.2020/ Dziś przypada 81 rocznica rozpętania przez Niemcy II wojny światowej. 1 września 1939 roku Niemcy bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. Dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Tyle, że wcześniej Niemcy zbombardowali polskie miasta: Tczew i Wieluń.
Niemcy aby usprawiedliwić swoją napaść jeszcze przed wybuchem wojny dopuszczali się licznych prowokacji i podstępów. Jak wiadomo niemiecki atak na Rzeczpospolitą poprzedziły prowokacje m.in. w Gliwicach. Przypomnijmy, że to właśnie tam 31 sierpnia 1939 roku niemieccy żołnierze przebrani w cywilne ubrania napadli na tamtejszą niemiecką radiostację, wrabiając w to Polaków.
reklama

1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Symbolem ataku Niemiec stało się Westerplatte, które Niemcy o godz. 4.45 ostrzeliwali z dział pancernika „Schleswig-Holstein”. Statek wpłynął do Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą. Przez tydzień strażnica odpierała zmasowane ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.
W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1,7 mld. ludzi z 61 państw. W wyniku konfliktu zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 mln obywateli Polski.
Uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej odbędą się dziś w całej Polsce. Skutki wywołanej przez Niemcy wojny wszyscy odczuwamy do dnia dzisiejszego. Gdyby nie wojna Polska byłaby krajem o wiele bardziej nowoczesnym, rozwiniętym gospodarczo i bogatszym.  Do dziś nie rozliczono się do końca, nie wypłacono wyszeckich reparacji, nie zwrócono również zrabowanych dzieł sztuki.  

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Wikipedia, domena publiczna, Zniszczenie przez niemieckie wojsko
bariery granicznej między III Rzeszą Niemiecką a Wolnym Miastem Gdańsk