Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
"Badische Zeitung" Krytyka zgody USA na nielegalne osadnictwo na palestyńskiej ziemi

Dziennik "Badische Zeitung" pisze, że przesłanie prezydenta USA jest fatalne. Twierdzenie, że rzekomo osiedla osadników żydowskich na okupowanych terenach Palestyny nie są sprzeczne z prawem międzynarodowym – mogą mieć fatalne skutki. "Badische Zeitung" pisze, że amerykański prezydent Donald Trump  tym samym zaprzecza ONZ, wcześniejszym rządom USA oraz UE, które traktują te osiedla jako nielegalne. Niemiecka gazeta w dosadnych słowach krytykuje agresywną politykę Izraela i politykę obecnego prezydenta USA. Dziennik pisze, że to kolejny odwrót Trumpa od zasad polityki USA, tym samym daje jasno do zrozumienia, że nie chce on sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie, który wymagałby od obu stron bolesnych ustępstw. Również wymagałby ustępstw ze strony Tel Awiwu. Prezydent USA chce tylko korzyści dla Izraela kosztem Palestyńczyków. Trump z korzyścią dla Izraela chce przesunąć granice i zrobić premierowi Netanjahu wyborczy prezent, gdyby po nieudanych rozmowach koalicyjnych miało dojść do nowych wyborów.
reklama

"Badische Zeitung" pisze: Dla rządu USA izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu nie naruszają prawa międzynarodowego.  Netanyahu jest zadowolony. Wie bowiem doskonale, że izraelscy nacjonaliści i populiści- to właśnie na jego oddadzą głos.
Gazeta z Fryburga przypomina o tym, że  osady izraelskie to miasta i wioski położone na terytoriach palestyńskich podbitych przez Izrael w 1967 r. Pierwsza taka obca temu terytorium osada została zbudowana wieczorem żydowskiego Nowego Roku w październiku 1967 r. w Gush Etzion. Już samo to mówi za siebie, jak podstępem siłą i przy przemocy wojska izraelskiego budowane są takie miejsca. Kolejny powstał rok później na Paschę w Hebronie. Dzisiaj, 51 lat później, około 650 000, często narodowo religijnych Izraelczyków, mieszka w dolinie Jordanu, w Hebronie, wokół Jerozolimy lub Nablus. 

źródło: www.badische-zeitung.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.