Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
Rzeź Woli -największą masakrą cywili podczas II wojny światowej

/06.08.2020/Mało kto o tym pamięta, że Rzeź Woli była największą masakrą cywili podczas II wojny światowej. Niemcy równolegle pacyfikowali Ochotę. Pod nazwą Rzeź Woli ukrywa się nigdy nie rozliczona niemiecka zbrodnia na bezbronnej ludności cywilnej miasta Warszawy. Już w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego doszło do niewyobrażalnej zbrodni, ludobójstwa -eksterminacji cywili w dzielnicy Wola. Szczyt masakry trwał w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. Równolegle w innej warszawskiej dzielnicy dochodziło do fali masowych pogromów, grabieży i gwałtów, które nie przez przypadek zyskały miano rzezi Ochoty. Od tzw. „czarnej soboty” 5 sierpnia do 7 sierpnia 1944 roku na Woli Niemcy zamordowali od 30 tys. do 65 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to  największa jednorazowa masakra ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej. Zbrodniarzem, który dowodził Rzezią był SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth.  Ten nazistowski bandyta ma też inne pseudo: kat Woli. Tym, nielicznym którym udało się ujść z życiem z rąk niemieckich siepaczy – do dziś nie udaje się zapomnieć o tym koszmarze z sierpnia 1944 roku. Jak mówią świadkowie ciała ofiar były palone, a Warszawiaków których nie zamordowano wysyłano do KZ.
reklama
Rzezi Woli dokonali w znacznej mierze żołnierze z dywizji Dirlewangera. Była to zbieranina z  wyciągniętych z więzień i obozów niemieckich kryminalistów. Bandyci Dirlewangera zasłynęli wielkim okrucieństwem wobec ludności cywilnej. Co ciekawe sam rzeźnik i kat Woli, niemiecki zbrodniarz wojenny Reinefarth nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje ohydne czyny. Można powiedzieć „w nagrodę” nawet, po wojnie został zachodnioniemieckim politykiem. Sam  Reinefarth pisał, w jednym z raportów do dowództwa, że nie ma już amunicji do dalszych rozstrzeliwań. Nikomu to jak widać nie przeszkadzało, że  w latach 1951–1967 był burmistrz miasta Westerland. Nikomu również nie przeszkadzało to zbrodniarz odpowiedzialny za śmierć tysięcy cywilów w latach 1958–1967 został posełem do Landtagu Szlezwika-Holsztynu.  Przykład powojennego życiorysu  Reinefartha przeczy rzekomo wzorcowej denazyfikacji i rozliczeniu się zachodnich, wolnych Niemiec z brunatną przeszłością. Ale również w Polsce o Rzezi Woli za mało pamiętano, nie uczono zbyt wiele o tej największej masakrze ludności podczas II wojny światowej - w polskich szkołach i na polskich uniwersytetach. Pora ten błąd naprawić, a pamięć jesteśmy winni ofiarom zbrodniarzy takich jak  Reinefarth. Należy o tym mówić również po to, aby podobna zbrodnia nie wydarzyła się już nigdy więcej w przyszłości.

Źródło: https://historia.wprost.pl/10350233/rzez-woli-byla-najwieksza-masakra-cywili-podczas-ii-wojny-swiatowej-rownolegle-niemcy-pacyfikowali-ochote.html , Wikipedia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Wikipedia, domena publiczna, Ciała polskich cywilów zamordowanych przez
 Niemców w trakcie "rzezi Woli", dokonanej w pierwszych dniach powstania warszawskiego