Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Niemcy podniosą szybciej niż inni/04.08.2020/ Według ocen ekspertów Goldman Sachs -Europa lepiej przygotowana na radzenie sobie z pandemią koronawirusa niż w marcu, ale powrót do sytuacji sprzed kryzysu będzie trwał dłużej, a do tego w każdym kraju inaczej. Jak twierdzą eksperci Goldman Sachs np. Niemcy odbudują gospodarkę dwa lata przed Hiszpanią. Jednak rosnąca liczba nowych zachorowań i kolejne ogniska covid-19 mogą znacznie spowolnić powrotu gospodarki do poziomu sprzed pandemii. Jak podkreślają eksperci różne kraje w różnym tempie będą odbudować swoje gospodarki.  "Mimo, że spadek PKB w strefie euro przekroczył 10 proc. i osiągnął 12,1 proc., to i tak był mniejszy, niż przewidywano" -napisali eksperci z Goldman Sachs. Mamy jednak do czynienia z rekordowym spadkiem PKB.
Sytuacja jest trudniejsza w krajach południowych niż tzw. Północy. Dla porównania gospodarka Niemiec skurczyła się o 10,1 proc. to już w Hiszpanii aż o 18,5 proc. Eksperci Goldman Sachs cytowani przez Polską Agencją Prasową – uważają, iż podział północ-południe będzie również widoczny w tempie odbudowy gospodarki. Niemcy powrócą do pozycji sprzed pandemii w połowie 2021 r., Włochy w końcu 2022 r., Hiszpania, nie wcześniej jak w połowie 2023 r.  Nie zienia to faktu, że Niemcy zmagają się z największymi trudnościami gospodarczymi od czasu zjednoczenia. Niektórzy eksperci przestrzegają przed huraoptymizmem i wieszczą, że niemiecka gospodarka w najbliższym czasie spowolni. Jednak na tle innych państw to Niemcy mogą wyjść z kryzysu zwycięsko. Mogą sobie  pozwolić na wrogie przejęcia konkurencyjnych firm z biedniejszych krajów Unii Europejskiej. Hiszpańskie, włoskie, czy greckie firmy staną się teraz łatwiejszym celem dla ich niemieckich konkurentów.

Źródło: PAP, money.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama