Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemcy chcą pisać historię na nowo?
/20.11.2019/Niemcy nie chcą, aby w obozach koncentracyjnych były eksponowane wartości chrześcijańskie i związane z narodem polskim - mówi w Radiu Szczecin Piotr Golema, Konsul Generalny RP w Berlinie.
Jako przykład dyplomata podaje sprawę odkrytych niedawno prochów 430 Polaków na cmentarzu Altglienicke w Berlinie.

- Władze niemieckie rozpisały międzynarodowy konkurs na upamiętnienie tego miejsca. Wpłynęło 12 prac konkursowych. Żadna z nich nie zawierała elementu krzyża na pomniku. Wygrała jedna z tych dwunastu - powiedział Golema w Radiu Szczecin.

Konsul Piotr Golema stwierdził między innymi, że Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück zorganizowało debatę czy możliwa byłaby likwidacja izb narodowych. Najliczniejszą grupę narodową w Ravensbrück stanowiły polskie kobiety. Ten pomysł likwidacji może dziwić i niepokoić, gdyż jest zapowiedzią przeinaczania historii. Te kobiety zginęły tylko dlatego, że były Polkami.
Cytowany przez radioszczecin.pl konsul mówi:
„- Kierownictwo muzeum Ravensbrück, a w związku z tym zapewne też władze polityczne landu są przekonane, że narodowe wystawy zakłamują rzeczywistość, bo służą do realizacji politycznych celów aktualnych rządów, że pokazują nieprawdę”.

Na stronach radioszczecin.pl czytamy, że w niemieckiej narracji historycznej coraz częściej mówi się, że w obozach takich jak Ravensbrück czy Sachsenhausen pod Berlinem, ofiarami były mniejszości seksualne.
Czyżby to była próba pisania historii od nowa? Nic nie zmieni faktu, że ginęli tam Polacy chrześcijanie i katolicy. Ginęły tam kobiety, bo były Polkami. Tej prawdy historycznej nic nie zmieni, lecz przy jej opisie zawsze można -jak się okazuje - manipulować. Coś przemilczeć, coś wrzucić do jednego worka, coś niewygodnego z punktu widzenia dzisiejszej polityki, jak chrześcijaństwo i katolicyzm - przemilczeć i wytrzeć niczym gumką z takich miejsc jak obozy koncentracyjne. Co wtedy zostanie? Niewiadomo, ale to co powstanie niewiele będzie miało  wspólnego z prawdą i rzetelnością.


Źródło: radioszczecin.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fotografia: Wikipedia na licencji Creative Commons Uznanie
autorstwa: Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0