Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Annegret Kramp-Karrenbauer, szefowa niemieckiego resortu obrony z wizytą w Polsce. Czy Niemy dopuszczą Polaków do projektu budowy nowoczesnego czołgu?
/16.07.2020/ Wizyta w Polsce Annegret Kramp-Karrenbauer była pierwszą zagraniczną wizytą szefowej niemieckiego resortu obrony po przerwie spowodowanej pandemią. W ciągu najbliższych dni odwiedzi też Bułgarię, Czechy, Słowację i Węgry. W ciągu najbliższego półrocza Niemcy chcą opracować „strategiczny kompas”, który będzie wskazywał na największe zagrożenia, w tym ze strony Rosji.
Po spotkaniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer mówiła o zgodności polskiego i niemieckiego spojrzenia na bezpieczeństwo. – Sprawa bezpieczeństwa Polski to także sprawa Niemiec i odwrotnie – mówiła niemiecka minister obrony.
Z kolei minister Błaszczak powiedział, że Polska i Niemcy są „zgodne co do sprawy fundamentalnej”, że „Unia Europejska nie powinna rywalizować z Sojuszem Północnoatlantyckim”, zaś wszelkie zdolności i umiejętności powinny się uzupełniać. – To jest właśnie gwarancja bezpieczeństwa całego kontynentu – mówił polski minister.
reklama

Ministrowie Polski i Niemiec rozmawiali o współpracy w ramach mechanizmu stałej współpracy strukturalnej PESCO .  Ważnym punktem jest  „military mobility”, której celem jest rozbudowa infrastruktury ułatwiającej przemieszczanie się wojska w ramach Europy.
Niemiecka minister obrony  uważa z kolei, że szczególną rolę odgrywa „zdolność do przerzutu wojsk przez Europę, na przykład przez Niemcy do Polski”. Namawiała polskiego ministra obrony do poparcia pomysłu  zwiększenia budżetu UE na „military mobility”. Annegret Kramp-Karrenbauer z ministrem Błaszczakiem chce walczyć na unijnym szczycie  o jak najwięcej środków z budżetu na ten cel. Podczas spotkania z polskimi ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa niemiecka minister obrony przytoczyła słowa, które wypowiedział pierwszy sekretarz generalny NATO Hastings Lionel Ismay: „NATO powstało, by Rosjan trzymać z daleka, Amerykanów przy sobie, a Niemców pod kontrolą”. Po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku potencjał armii stał się na Niemiec bardzo ważną kwestią.  Niemcy chcą,  aby w 2030 roku ich siły zbrojne stanowiły aż minimum 10 procent całego potencjału obronnego NATO.
Szefowa niemieckiego resortu obrony, Annegret Kramp-Karrenbauer chętnie widziałaby Polskę w rozpoczętym w 2012 roku francusko-niemieckim projekcie budowy czołgu wyposażonego w najnowsze systemy łączności, który w 2035 roku zastąpi czołg typu Leopard 2. Ważna jest też współpraca przy tworzeniu nowoczesnej obrony powietrznej, bo jak powiedziała minister, „żadne państwo nie jest w stanie rozwijać takich projektów w pojedynkę”. To bardzo ważna deklaracja niemieckiej minister. Dotychczas Niemcy i Francuzi niechętnym okiem patrzyli na Polskę jako członka tego projektu. Wdzieli nas jedynie jako kupującego ich produkt. Deklaracja Annegret Kramp-Karrenbauer jest bardzo ważnym sygnałem, być może zmiany korzystnej dla Polski. Udział w tym niemiecko-francuskim projekcie dawał by duże możliwości dla polskich naukowców i polskiego przemysłu zbrojeniowego.

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.