Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Polska rozpoczyna  prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

/03.07.2020/ Polska rozpoczyna prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej V4. 3 lipca 2020 roku w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z Premierami Państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurując w ten sposób polską prezydencję V4.
Podstawą funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej była podpisana 15 lutego 1991 roku przez Polskę, Węgry i Czechosłowację deklaracja wyszehradzka. W ramach współpracy ustalono, że państwa (wówczas Trójkąta Wyszehradzkiego) będą wzajemnie konsultować i koordynować swoje działania oraz wspierać wzajemne dążenia na arenie międzynarodowej.
Zmiany w Europie Środkowej wywołane upadkiem Związku Sowieckiego, między innymi powstanie Słowacji, na pewien czas wstrzymały działalność w tej formule.
reklama

Ważne spotkanie, de facto reaktywujące Grupę Wyszehradzką miało miejsce się 15 maja 1999 roku w Bratysławie. Wtedy właśnie ustalono mechanizm przyszłych spotkań premierów. Rok później powołano Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki z siedzibą w Bratysławie.
Obecnie spotkania Grupy Wyszehradzkiej odbywają się cyklicznie, a przewodnictwo sprawowane jest kolejno przez każde państwo (od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku).
Regularnie organizowane są również spotkania szefów sztabów państw V4.
30 czerwca 2020 roku przewodnictwo w Grupie sprawowały Czechy, a teraz przejmuje je Polska. Będzie to szóste w historii funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej przewodnictwo naszego kraju. Ostatnio tę rolę Rzeczpospolita pełniła od lipca 2016 do czerwca 2017. Obecna prezdencja Polski rozpoczyna się w wyjątkowym okresie, w czasie pandemii i zawirowań na świecie. Tym ważniejsza staje się obecność Polski w V4 i wzrasta znaczenie tej grupy.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

fot. Własność publiczna przez jego autora, CrazyPhunk z projektu Wikipedia