Powrót

SPOŁECZEŃSTWO


Największym zainteresowaniem wśród absolwentów uczelni publicznych  cieszy się  aplikacja sędziowska i prokuratorska


Ta tendencja wśród młodych kończących prawo ludzi utrzymuje się już od kilku lat. Tak jest i w tym roku. Dzisiaj w Krakowie odbywa się I etap egzaminu konkursowego na aplikacje sędziowską i prokuratorską. Ci, którym dziś pójdzie najlepiej będą mieli prze sobą jeszcze drugi i etap.


Publikacja: 03.11.2023 06:31

Stosownie do art. 17 ust. 6 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2022 r. poz. 217, dalej: „ustawa o KSSIP”), zgłoszenie do konkursu zawierające wszystkie wymagane dokumenty, wskazane w art. 37c ustawy o KSSiP, należało złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) – link rekrutacja.kssip.gov.pl w terminie od 3 do 17 marca 2023 r. Natomiast łożenie zgłoszenia do konkursu w formie innej niż elektroniczna z pominięciem systemu IRK traktowane będzie jako bezskuteczne i nie wywołujące skutków prawnych. Termin złożenia zgłoszenia do konkursu w formie elektronicznej upłynął w dniu 17 marca 2023 r. Opłata za udział w konkursie wynosiła  872,50 zł.

Fot. Wikipedia. Uznanie autorstwa:  KSSiP

W ubiegłym roku  wśród 1381 zdających 92 proc. stanowili absolwenci uczelni publicznych i zaledwie 8 proc. szkół niepublicznych. Wśród przystępujących do pierwszego etapu najwięcej było absolwentów wydziałów prawa z 2022 r. (467); 313 z 2021 r., ale znalazło się też siedmiu absolwentów prawa z 2012 r. Najwięcej osób miało na dyplomie ocenę dobrą – 497, bardzo dobrą – 426; znalazł się też jeden z oceną bardzo dobry plus. Przystępujący do pierwszego etapu najliczniej reprezentowali uczelnie: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – 139 kandydatów, Uniwersytet Śląski – 137, i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 110 osób Podobna tendencja jest również i w tym roku.
źródło: https://www.kssip.gov.pl/node/8655, Rzeczpospolita


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama