Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
Tajemniczy Wrocław: Las Rakowiecki. Tu były stanowiska dział przeciwlotniczych mających bronić Festung Breslau
/18.06.2020/ Las Rakowiecki, położony jest na terenie osiedla Rakowiec, pomiędzy rzekami Odrą a Oławą. W latach 40-tych XX wieku na tym terenie nie było lasu, lecz łąka. Las posadzono dużo później, dopiero po wojnie w 1965 r. Jest to las komunalny,  jego powierzchnia wynosi 22,45 ha . Położony jest na prawym brzegu rzeki Oława, a na lewym brzegu rzeki Odry. Na drzewostan  lasu składają się przede wszystkim takie drzewa jak klon , a jako gatunki domieszkowe występują: brzoza , topola , jesion , w podszyciu nieliczny: dziki bez, głóg , kalina koralowa . Do lasu można dojść od południa z osiedla Wilczy Kąt, przez Kładkę Siedlecką . Od strony osiedla Rakowiec można dojechać ulicą Rakowiecką, a także dojść ulicą Okólną i Krzywą Groblą. Na północ od kompleksu, wzdłuż granicy lasu, przebiega ulica Międzyrzecka.
W samym lesie, wzdłuż ścieżki prowadzącej od Kładki Siedleckiej do ulicy Międzyrzeckiej, znajduje się szereg zniszczonych pozostałości po  fortyfikacjach i bunkrach niemieckich, głównie resztki stanowisk artylerii przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. W czasie Festung Breslau znajdowały się tu stanowiska dział

przeciwlotniczych. To są jedyne pozostałości z 14 podobnych obiektów, niegdyś rozlokowanych dookoła miasta. W czasie oblężenia stacjonowała tutaj bateria artylerii przeciwlotniczej Heimat-Flak-Batterie 266./VIII.  Z zachowanych resztek można wysnuć wniosek, że stanowisko składało się z sześciu dział 2 cm, sześciu obmurowanych stanowisk dział 8,8 cm oraz baraków dla obsługi.

Znaleziono tu kości ludzkie. Według jednej z hipotez są to kości żołnierzy (najprawdopodobniej tych co obsługiwali te działa)rozstrzelanych przez Sowietów. Inna legenda  głosi, że przy budowie baterii pracowali robotnicy przymusowi z pobliskiego obozu pracy na Rakowcu, na których dokonano masowej egzekucji. Rzekomo ich  groby znajdują się koło Kładki Siedleckiej przy rzece Oławie. Jednak są to tylko spekulacje i tzw miejskie legendy. Las od dawna przekopują i przeszukują tzw. poszukiwacze skarbów. Często wykopują głębokie doły i nie zawsze sprzątąją po swoich „wykopaliskach”. Dodatkowo przyciąga ich w to miejsce fakt, że to właśnie tutaj zwożono poniemieckie śmieci z czasów, kiedy odgruzowywano miasto. Nawet na drodze walają się wykopane przez poszukiwaczy resztki starej porcelany. Znawcy tematu twierdzą, że wystarczy „pokopać” wcale nie tak głęboko, żeby wydobyć poniemieckie butelki, talerze, a czasami trafić się może jakaś niemiecka moneta.

Źródło: http://tropemzapomnianychmiejsc.blogspot.com/2013/10/las-rakowiecki.html, Wikipedia,
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Ogłoszenie społeczne

Pilne! Cztery małe kotki poszukują właścicieli i domu!!!

Matka kotków jest przybłędą, w miejscu w którym obecnie przebywają, nie mogą zostać i będą przetrzymywane  nie dłużej niż tydzień. Dlatego pilnie poszukiwani są ludzie dobrej woli, którzy daliby dach i opiekę małym kotkom. Inaczej zostaną oddane do schroniska, a wiadomo, że to najgorsza dla nich opcja. Dwa kotki mają widoczne problemy z okiem, im potrzebna jest szczególna opieka. Kotki są nieco dzikie, ale dadzą się złapać. Proszę kontaktować się  pisząc pod e-mail: poczta202@interia.pl Kotki znajdują się w okolicy Wrocławia.