Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemiecki „Focus Online” chwali Polskę za gospodarkę i walkę z koronakryzysem

/05.06.2020/ Pierwsze dane sugerują, że polska gospodarka może lekko przejść kryzys kryzysowy. Gospodarka już okazała się silna w czasie kryzysu finansowego w 2008 r. Teraz kraj wyczuwa swoją szansę na awans do czołowej ligi europejskich gospodarek – pisze Focus online.  Materiał w Focus Online to już kolejny tekst w niemieckich mediach, który chwali działania polskiego rządu w czasie pandemii. Wcześniej uczynił to poczytny dziennik Die Welt .
Na łamach portalu Focus Online czytamy, że Polska stała się fenomenem dla europejskich ekonomistów. "Kraj wyczuwa swoją szansę na awans do czołowej ligi europejskich gospodarek".  Focus Online pisze, że ten moment już istniał, kiedy europejscy ekonomiści spojrzeli na Warszawę z wielkim zdumieniem. Miało to miejsce w 2009 r., Kiedy konsekwencje kryzysu finansowego spowodowały, że gospodarki kontynentu popadły w recesję. Polska została oszczędzona. Znacznie więcej: w pierwszym roku po upadku banku gospodarka wzrosła o 1,3 procent, w następnym nawet o 3,6 procent. Kontynuacja niekończącego się boomu, który w ciągu ostatnich dwóch dekad wyrzucił kraj z biednego domu Europy do klasy średniej.
Niemieckie wydanie Focusa pisało, że od 2009 r. kraj między Odrą a Wisłą jest także „ekspertem” kryzysowym. Według czasopisma Polska może zrobić to samo w obecnym kryzysie pandemicznym. Na początku maja Komisja Europejska opublikowała prognozę  wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę, w której przewiduje ogólnoeuropejski spadek produkcji gospodarczej o 7,5 proc., Ale pokazuje jedynie 4-procentowy spadek dla Polski. Prognozy przewidują, że polska gospodarka w pełni wyjdzie z szoku wywołanego pandemią w 2021 r.
Focus pisze, że bezrobocie w Polsce nie wzrosło tak dramatycznie, jak się obawiano -obecnie 5,8 procent. Ale co sprawia, że   polska gospodarka jest tak silna, odporna na kryzys zastanawiał się niemiecki portal? Odpowiedź z znajduje w wywiadzie dla FOCUS Online Ernsta Hillebranda, szefa Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) w Warszawie. Ten wyjaśnia, że trzy czynniki są odpowiedzialne za względnie pozytywne perspektywy kryzysu: mieszanka środków politycznych i historycznie ewoluujących struktur. Gospodarka kraju opiera się na szerokich podstawach: „Żaden sektor nie stanowi ponad 15 procent udziału w handlu zagranicznym”, mówi Hillebrand. Ponadto dotknięty koronami przemysł turystyczny ma niewielkie znaczenie dla gospodarki. Szef niemieckiej fundacji przypomina, że sektory takie jak polski przemysł chemiczny i IT z kolei nawet skorzystały na pandemii. Różne filary pomagają przeciw jednostronnej zależności eksportowej.


Focus Online pisze, iż polski rząd zapewnił, że krajowa gospodarka nie będzie zbyt zależna od eksportu. Aktywna polityka społeczna była najczęściej wykorzystywana jako środek, w kontekście którego rozszerzano na przykład zasiłki na dzieci i świadczenia emerytalne. Była to jawna pochwała między innymi dodatki na dzieci. Gazeta pisze, że środki, które szczególnie pobudzają rynek krajowy, a także odzwierciedlają wysoki udział konsumpcji prywatnej produktu krajowego brutto w wysokości 58 procent. Dla porównania w Niemczech udział ten wynosi „tylko” 52 procent.  W Polsce jest inaczej: „Fakt, że rząd od dawna poważnie traktuje popyt wewnętrzny, sprawia, że   polska gospodarka jest mniej podatna na zagrożenia i bardziej odporna na globalny kryzys”, mówi pracownik FES, Hilebrand.
Focus napisał, że Polska ma okazję nawet zyskać na kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Portal pisze, że dla kraju w sercu Europy zawirowania w światowej gospodarce dają ogromną szansę. Niższe płace niż w Europie Zachodniej, wysoko wykwalifikowani specjaliści i położenie geograficzne zawsze czyniły Polskę atrakcyjną dla zagranicznych inwestycji. Ostatni przykład: Microsoft. Gigant oprogramowania zainwestował miliard dolarów w duże centrum danych w „chmurze” w środku pandemii. Polska ma też szanse pozyskać kolejne wielkie zagraniczne inwestycje Wiele zachodnich firm nie tylko nie myśli o wyprowadzce z Polski, lecz o zakładaniu kolejnych filii. Po co? To nauczka z pandemii koronawirusa. Dyslokacja w wielu miejscach swojej produkcji i handlu stwarza większe szanse. Jedno jest pewne, kolejne nienieckie medium chwali Polskę za walkę z kryzysem i poradzenie sobie z gospodarką. Focus to jedno z najbardziej opiniotwórczych czasopismem w Niemczech.

Źródło: https://amp.focus.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Screen ze strony https://amp.focus.de
reklama