Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Die Welt: „Unikacz kryzysów”. Polska w pierwszej lidze nadrabiających zaległości w UE
/03.06.2020/ Niemiecki dziennik „Die Welt” pisze, że Polska praktycznie nie odczuła skutków kryzysu finansowego i migracyjnego. Gazeta uważa, iż teraz może nawet wyjść wzmocniona z koronakryzysu.
„Die Welt” pisze, że Komisja Europejska przewidziała  pakiecie ratunkowym dla europejskiej gospodarki, aż 750 mld euro. Niemiecka gazeta uważa, że Polska może nawet otrzymać aż 63 miliardy. Dziennik pisze, że tylko  Włochy i Hiszpania, dostaną więcej. Korespondent „Die Welt” twierdzi, że gospodarczo Polska trzyma się przy tym względnie dobrze, a nawet uważa, iż  Polakom rozprzestrzenianie się wirusa udało się skutecznie spowolnić. „Po raz kolejny Polska może udowodnić, jak odporna jest na kryzysy. Od wejścia do UE w 2004 roku kraj zdołał ominąć wszystkie duże europejskie kryzysy: kryzys euro od 2009 roku, migracyjny 2015 roku a teraz koronakryzys” - czytamy w „Die Welt”.
Warszawski korespondent „Die Welt” Philipp Fritz w artykule opublikowanym na stronach internetowych gazety pisze: „Raz po raz Polsce udawało się utrzymać na nogach, podczas gdy inni się potykali. Z taktyczną zdolnością i stosowną porcją szczęścia Polsce udało się stać wyjątkowo atrakcyjną dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich, do kraju płynie średnio 6 miliardów euro rocznie”.
reklama

Niemiecki dziennik tłumaczy, że z powodu lokalizacji w Unii Europejskiej i polityki – wg Niemców „niesolidarnej”- w kryzysie migracyjnym, Polsce udało się wejść na pozycję „unikacza kryzysów”. „Nie wiadomo jaki kształt będzie miała w przyszłości polska polityka migracyjna, jednak gospodarczy pościg będzie kontynuowany także po koronaryzysie” - takie słowa padają w artykule opublikowany w Die Welt.
Niemiecka gazeta powołuje się na byłego premiera i szefa NBP Marka Belkę. Ten twierdził, że    RP będzie nadal rosnąć i gospodarczo dołączy do europejskiej pierwszej ligi. Można się nawet  spodziewać tego, iż Polska wkrótce wyprzedzi Hiszpanię pod względem wyników gospodarczych.
Die Welt przyznaje, że rząd PiSu rozwija kraj gospodarczo, ale ma też przeciwników swojej polityki.  Pisząc o imigrantach zauważa, że w Polsce jest pewne grupa mile widziana, są to Ukraińcy. Prawie dwa miliony z nich wyemigrowało do Polski od wybuchu wojny na Ukrainie. Niemiecka gazeta pisze, że wnoszą oni znaczący wkład w rozwój Polski, działają we wszystkich sektorach – oznacza to, że po raz kolejny Polska skorzysta ze lokalizacji. Korespondent dziennika Die Welt uważa, że długofalowo Polska może skorzystać na skutkach pandemii koronawirusa. „Jeśli w wyniku koronakryzysu zachodni Europejczycy i USA miałyby zmniejszyć swoją zależność od Chin, czego spodziewa się wielu obserwatorów, Polska mogłaby jako pierwsza skorzystać z przeniesienia łańcuchów produkcji” - pisze „Die Welt”.

Źródło: www.welt.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.