Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Volkswagen zwalnia w Polsce ok. 450 osób, ale w Chinach inwestuje miliardy
/29.05.2020/ Jak informowały „Rzeczpospolita”, „Interia” i TVP Info w Volkswagen Poznań straci pracę aż 450 osób, głównie zatrudnionych na czas określony w zakładach w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu. W marcu 55-proc. spadek sprzedaży aut osobowych w UE i coraz bardziej osłabia przemysł motoryzacyjny w Polsce. Niemiecka firma zwalnia najpierw polskich pracowników. Ale to jeszcze na tym nie koniec kłopotów polskich pracowników zależnych od woli niemieckich właścicieli fabryk. Zwolnień mogą spodziewać się także poddostawcy, gdyż VW nie ukrywa, że zapotrzebowanie na części będzie już mniejsze. Podczas dy VW wyrzuca polskich pracowników na bruk, usprawiedliwiając swoją decyzję skutkami koronawirusa, to w Chiny wpompowuje miliardy. Jak pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung, Volkswagen chce dalej „rosnąć” w siłę, ale w Chinach...W tym celu producent samochodów planuje zwiększyć swój udział we wspólnym przedsiębiorstwie i przejąć producenta akumulatorów. Niemiecki dziennik pisze, że w czasie kiedy w polskiej filii Volkswagena straci pracę setki osób, a Volkswagen inwestuje w
reklama


Chinach bajońską kwotę, bo aż dwa miliardy euro, aby rozwinąć elektromobilność. Producent samochodów inwestuje około miliarda w swój istniejący joint venture JAC Volkswagen, jak poinformował sam Volkswagen. Wolfsburg kupuje akcje producenta baterii Gotion (Guoxuan) za kolejny miliard. „Inwestycje te umacniają pozycję Volkswagena w Chinach jako firmy zajmującej się zrównoważoną mobilnością o lokalnym charakterze” - powiedział Stephan Wöllenstein, CEO VW China. „Chiny otwierają przed Volkswagenem nowe możliwości biznesowe.” Chiny to największy rynek samochodów elektrycznych na świecie. VW planuje dostarczyć około 1,5 miliona samochodów elektrycznych do 2025 roku- to możemy przeczytać w FAZ. Ponadto dziennik donosi, że planowany zakup 26 procent Gotion nadal podlega zatwierdzeniu. Oczekuje się, że umowa zostanie zawarta do końca 2020 r. VW stanie się największym udziałowcem Gotion i będzie pierwszym międzynarodowym producentem samochodów, który zainwestuje bezpośrednio w chińskiego dostawcę akumulatorów. Z tej sytuacji jasno wynika, że niemiecka forma samochodowa, ma pieniądze, ale nie dla wszystkich. Jej oddziały w Polsce się kurczą, pracownicy są zwalniani, a w w CHRL, interesy rosną. Wszyscy pamiętamy jak wpajano nam slogan, że rzekomo interesy nie mają narodowości.

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.