Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Upada mit zachodnich fabryk, jako pewnych miejsc zatrudnienia
Piotr Bąkowski

/27.05.2020/ Przez lata wpajano, że praca dla zachodnich koncernów, to gwarancja stabilności zatrudnienia, a rzekomo kapitał nie ma narodowości. Pandemia zweryfikowała te legendy i to dość brutalnie. 450 osób w Volkswagenie, 150 w Ikea Industry Wielbark, postój w FCA Poland w Tychach.  Na tym nie koniec zwolnień. Volkswagen jest jednym z największych pracodawców w Wielkopolsce. Łącznie w czterech fabrykach koncernu – w Poznaniu, Wrześni, Antoninku i Swarzędzu – pracuje 10 tys. osób. Zarząd firmy uznał, że w tym momencie nie potrzebuje aż tak dużego personelu. Zapadła decyzja o zwolnieniu 450 osób. Także dyrekcja Ikei zapowiedziała, że zwolni część pracowników w fabryce w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim. IKEA chce wyrzucić, aż 90 spośród 1600 pracowników. Zupełnie inne przyczyny są zwolnień w brytyjskiej sieci TESCO.  Tam kolejne 60 osób straciło pracę. Brytyjska sieć zamyka sklep w Puławach, a pierwsze wypowiedzenia miały zostać wręczane już pod

reklama


koniec marca. Do katowickiego urzędu wpłynęły zgłoszenia od trzech firm, które w sumie planują zwolnić 320 osób. Najwięcej odzieżowa firma Camaieu – 141 osób. Nieco mniej zwolnień, bo 85 - z tego 59 na terenie Katowic. Jak informuje businessinsider.com.pl  w Gdańsku zwalniać ma zamiar Santander Consumer Bank. -Firma wciąż jednak prowadzi analizę dotyczącą skali zwolnień i obecnie nie potrafi określić, jak duża liczba pracowników z Gdańska utraci zatrudnienie – wyjaśnia Łukasz Iwaszkiewicz z gdańskiego urzędu pracy cytowany przez businessinsider.com.pl . Na naszych oczach upada mit o bezpiecznych dla pracowników zachodnich firmach działających w Polsce.  Nasz kraj stał się montownią dla zachodu i często podwykonawcą. Państwo nie ma zbyt wielkiego wpływ na działania zachodnich właścicieli koncernów, ci robią co chcą. Często mając do wyboru zwolnienia w swoich macierzystych krajach, najpierw zwalniają u nas. Dziś pracując w Polsce dla zachodniego koncernu, już nie możesz być taki pewien swojej przyszłości.
  
źródła: money.pl, businessinsider.com.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.