Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemcy wypłacą osobie wyznania mojżeszowego emeryturę za pracę w getcie. Polscy niewolnicy Trzeciej Rzeszy nie mogą liczyć na takie przywileje

/22.05.2020/ Jak pisze „Süddeutsche Zeitung” Federalny Sąd ds. Socjalnych przyznał emeryturę Polakowi wyznania mojżeszowego, który jako dziecko pracował w getcie w okupowanej przez III Rzeszę Polsce. Zdaniem niemieckiego ZUS warunkiem przyznania renty powinno być przebywanie poszkodowanego w getcie rozumianym jako ściśle wydzielona dzielnica, co w tym przypadku nie miało miejsca. Rezygnacja z koncentracji poszkodowanych na wydzielonym terenie jako kryterium przyznawania świadczeń doprowadziłaby do „bezgranicznego rozszerzenia” kręgu uprawnionych do emerytury – argumentował niemiecki urząd. Jednak sąd tę argumentację odrzucił. „Süddeutsche Zeitung” podaje, że emerytury za pracę w getcie wynoszą od 180 do 220 euro miesięcznie. W 2015 r.

Bundestag uznał prawa do świadczeń dla mieszkających w Polsce Żydów i Romów. W 2017 r. doprowadzono do wypłacenia jednorazowych odszkodowań  dla osób, które pracowały w gettach, jednak ze względu na swój młody wiek byli dyskryminowani przy przyznawaniu emerytur. O takich przywilejach i odszkodowaniach przyznanym rzez Niemcy Żydom inne narodowości, w tym Polacy, mogą jedynie pomarzyć. Argumentacja niemieckiego ZUSu odzwierciedlała obawy, aby dzięki temu wyłomowi inni (tzn. nie tylko osoby pochodzenia żydowskiego i wyznania mojżeszowego) mieli prawo do nabycia emerytur wypłacanych przez państwo niemieckie. A przypomnijmy, że praca niewolnicza na rzecz III Rzeszy dotykała wielu Polaków. Oni jednak nie zostali już tak dobrze przez państwo niemieckie potraktowani. Państwo niemieckie wypłaciło dotychczas gigantyczne odszkodowania Żydom i Izraelowi, czego nie można powiedzieć o innych nacjach ofiarach, niemieckiej polityki, w czasie II wojny światowej.źródło: „Süddeutsche Zeitung”
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama