Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
W państwach UE rośnie obawa przed przejmowaniem firm przez Niemców
/21.05.2020/ W koronakryzysie kraje UE wspierają swoje gospodarki sumą prawie 2 bilionów euro. Tyle, że ponad połowa tych pieniędzy przypada na Niemcy.
Pandemia koronawirusa położyła gospodarkę Unii Europejskiej i pogrążyła w  kryzysie. Rząd w Berlinie na niespotykaną dotychczas skalę udziela niemieckim firmom wsparcia finansowego. To może wywołać niepokój w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ten ruch zaburzy konkurencję w Europie i niemieckie firmy szybko  staną się beneficjentami tego kryzysu. Wielu ekspertów i polityków przestrzega przed takim scenariuszem, który może  wypaczyć zasady konkurencji i zachwiać wewnętrznym unijnym rynkiem.  Niemieckie firmy, które na końcu dzięki
reklama


gigantycznemu państwowemu wsparciu będą w stosunkowo dobrej sytuacji. Oznacza to, że Niemcy będą mogli zniszczyć , lub przejąć osłabionych konkurentów. Tego obawiają się między innymi Francuzi.  Nalegają, aby zadbać o to, żeby na wewnętrznym rynku panowały równe warunki konkurencji, jeżeli wydawana jest zgoda na transakcje. Wiele krajów z o wiele słabszą gospodarką i nie mogących dopłacać swoim firmom tyle co Niemcy boi się negatywnego scenariusza. I nie tylko chińskie, czy amerykańskie firmy mogą przejąć ich rodzime przedsiębiorstwa, lecz także Niemcy. Dlatego Komisja Europejska powinna zadbać o to, aby nieuczciwe działania zablokować. Chociażby przez  wykluczenie przejęć konkurentów tak długo, jak niespłacone jest 75 proc. państwowej pomocy. Udziały w konkurencyjnych firmach mogą wynosić do 10 proc. Dlatego też i poszczególne kraje powinny zadbać o to, aby nie dochodziło do nieuczciwych transakcji wykupów rodzimych firm, przez mocno dotowane niemieckie spółki. Potrzebny jest nie tylko mechanizm obronny, wobec wykupowania firm przez podmioty spoza UE, lecz także tych ze wspólnoty. W tym obszarze również czai się niebezpieczeństwo dla rodzimych gospodarek.

Źródło: dw.de, welt.de, handelsblatt.de


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.