Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Money.pl: Polscy eksporterzy obawiają się zastoju niemieckiej gospodarki
/18.11.2019/Znany ekonomiczny portal money.pl pisze, że polscy eksporterzy obawiają się zastoju niemieckiej gospodarki. Polska uczyniona przez polityków , krajem poddostawców i taniej siły roboczej jest mocno od zachodniego sąsiada uzależniana. Jest już szóstym co do ważności partnerem handlowym Niemiec. Prześcignęliśmy nawet Wielką Brytanię. Dla polskich eksporterów Niemcy są najważniejszym kierunkiem. To uzależnienie ma również swoją ciemną stronę. W polskich przedsiębiorców i pracowników mogą uderzyć w nich mogą gospodarcze problemy naszych sąsiadów zza Odry.
Money.pl pisze, że z danych GUS-u wynika, iż polski eksport do Niemiec za trzy kwartały 2019 roku wyniósł 48,1 mld euro. Money.pl przytacza te dane za "Rzeczpospolitą". To o 3,3 proc. więcej, niż w tym samym czasie rok wcześniej. Udział Niemiec w całości polskiego eksportu wyniósł 27,7 proc. – to mniej, jeżeli porównamy analogiczny okres 2018 roku, kiedy wskaźnik ten wyniósł 28,2 proc. Jednak polsko-niemieckie obroty handlowe wzrosły o 4 proc.
Najnowsze dane Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden wskazują, że w trzecim kwartale niemiecki PKB wzrósł o 0,1 proc. – głównie za sprawą popytu wewnętrznego.
Zbyt wielkie uzależnienie od obojętnie kogo, nie jest niczym dobrym. Rodzimi przedsiębiorcy są wówczas uzależnieni od kaprysów, od polityki i koniunktury partnera. Jedynie własna silna gospodarka, zdrowe przedsiębiorstwa przynoszą stabilizację. Na przykładzie silnych gospodarczo państw widzimy, że wymiana gospodarcza, jest istotnym elementem, ale najważniejszą rzeczą jest posiadanie własnego, mocnego przemysłu.

Źródło: money.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Komentator Europa-Polska-Niemcy