Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Z danych tych przedstawionych przez Interia.pl wynika, że we wspomnianym okresie niemiecki eksport do Rosji spadł o 26,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Pod względem wymiany handlowej Rosja była trzecim co do wielkości partnerem Niemiec po Polsce i Czechach. Tyle, że jednocześnie wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą spadła w tym czasie o 11,8 proc. (import zmniejszył się o 5,4 proc., a eksport - o 15,7 proc.).  

Z kolei „money.pl” usprawiedliwia Berlin tym, że  wzrost ten najpewniej wynika głównie ze względu na wysokie ceny surowców , które Niemcy importują z Rosji. Chodzi głównie o gaz i ropę. Według danych niemieckiego rządu przed wojną w Ukrainie 55 proc. całego importu gazu do Niemiec pochodziło właśnie z Rosji.

Przypomnijmy, że państwa Unii Europejskiej doszły do porozumienia i przyjęły kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Główną restrykcją, która nałożona zostanie na reżim Władimira Putina, to embargo na ropę. Niemcy wymogły na UE, mając niebagatelne wpływy, aby wyłączyć z tego embarga surowiec dostarczany rurociągami. Berlin nie zgodził się też na zamknięcie Nord Streamu i płaci Putinowi niebagatelne sumy za dostarczany tą drogą gaz.

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-niemcy-zwiekszyly-import-z-rosji-przekazali-moskwie-prawie-6,nId,6084959#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome,

https://www.money.pl/gielda/niemcy-placa-putinowi-bo-ten-ma-to-czego-one-ciagle-potrzebuja-6778394805955264a.html  


Mimo agresywnej rosyjskiej wojny Niemcy w styczniu-kwietniu 2022 r. zwiększyły import z Rosji. Niemcy "Przekazali Moskwie prawie 6 mld euro"

(11.06.2022)Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk poninformował na Twitterze, że Niemcy zwiększyły w styczniu-kwietniu bieżącego roku import z Rosji o 60 proc. Melnyk powołał się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych, z których wynika, że Rosja była trzecim największym partnerem wymiany handlowej Niemiec.
„- To szaleństwo! Mimo agresywnej rosyjskiej wojny Niemcy w styczniu-kwietniu 2022 r. zwiększyły import z Rosji o 60 proc. i przekazały do Moskwy jeszcze prawie 6 mld euro – oznajmił Melnyk, powołując się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych”-pisał Andrij Melnyk  na swoim koncie na Twitterze.

POLITYKA