Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
„Süddeutsche Zeitung” wspiera Trzaskowskiego, kandydata PO na prezydenta

/16.05.2020/ Niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung” pisze, że nominacja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na nowego kandydata PO w wyborach prezydenckich, była wynikiem katastrofalnych wyników. Gazeta donosi, że Platforma zmusiła dotychczasową kandydatkę Małgorzatę Kidawę-Błońską do rezygnacji ze startu właśnie "z powodu katastrofalnych wyników sondaży". „Süddeutsche Zeitung” pisze, że wybory prezydenckie w Polsce mają ogromne znaczenie. Prezydent Andrzej Duda jest popierany przez partię rządzącą PiS. A to jak wiadomo Niemcom nie bardzo się podoba. Dziennik oskarżył prezydenta Dudę między innymi przyczynie do wyeliminowania „niezawisłego sądownictwa”. „SZ” wyraża nadzieję, że gdyby kandydat opozycji został prezydentem, mógłby zawetować ustawy przedstawiane przez rządzącą partię. A PiS w Sejmie nie mógł ominąć tego, przy braku niezbędnej większości trzech piątych głosów.
reklama
Jak przypomina warszawski korespondent „Süddeutsche Zeitung”, Kidawa-Błońska wezwała do bojkotu wyborów prezydenckich, wyznaczonych pierwotnie na 10 maja. "Ale też zdaniem wielu w jej własnej partii, jej kampania wyborcza była zbyt łagodna. Na dodatek Kidawa-Błońska często była w cieniu urzędującego od końca stycznia nowego szefa PO Borysa Budki" - donosi "SZ. Niemiecka gazeta przypomina też, że najnowsze sondaże dawały jej mniej, niż 5 procent poparcia. Warto nawet dodać, że były i takie, które dawały Kidawie-Błońskiej 2 procent poparcia. Dziennik pisze dalej, że teraz PO wystawiła kandydata o wyraźnie konfrontacyjnym profilu. Przypomina również o tym, że były premier Polski Donald Tusk był początkowo uważany za obiecującego kandydata na pretendenta, lecz nie chciał stanąć do wyborów. Z kolei wieloletni minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski pojawił się także w piątek na posiedzeniu PO jako potencjalny kandydat na prezydenta. Jednak Sikorski przegrał z Trzaskowskim. Niemiecki dziennikarz nie ukrywa swoich sympatii do kandydata PO. W artykule pt.”Reserve aus dem Rathaus”    pisze, że Trzaskowski jest wprawdzie bardzo popularny w Warszawie, ale Duda w ciągu minionych pięciu lat swojej prezydentury "troszczył się o swych zwolenników wśród Polaków w małych miastach i na wsiach, którzy czują się dyskryminowani przez polityków w stolicy".   „SZ” pisze, że niewiadomo kiedy odbędą się wybory, ale według sondaży partii PO, Trzaskowski otrzymał największą szansę w starciu przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie spośród wszystkich potencjalnych kandydatów tej partii.
 
Źródło: https://www.sueddeutsche.de,  https://fakty.interia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fto.Screen z www.sueddeutsche.de