Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Mimo wyroku niemieckiego TK Europejski Bank Centralny chce kontynuować kontrowersyjną operację skupu wielomiliardowych obligacji państw strefy euro
/12.05.2020/Kanclerz Niemiec Angela Merkel sugeruje, mówiąc o wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego podważającym orzeczenie TSUE, że będzie można go obejść. Oficjalnie jest nawet „optymistką”.  EBC nie ukrywa tego, że nie będzie respektować wyroku wydaego przez niemiecki TK i nadal chce kontynuować kontrowersyjną operację skupu wielomiliardowych obligacji państw strefy euro. Jest to zgodne z mandatem EBC - powiedziała włoskiemu dziennikowi „La Repubblica” członkini zarządu banku Isabel Schnabel.  Schnabel podkreśliła, że w sprawach prawnych dotyczących EBC i jego działania kompetentny jest wyłącznie Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). To oznacza, że EBC nie będzie respektować wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.  Potwierdziła ten kontrowersyjny kurs “na zwarcie” sama szefowa EBC. Dała do zrozumienia, że EBC nie będzie się przejmować wyrokiem sędziów z Karlsruhe i dalej będzie postępował jak dotychczas nie licząc się z nikim i niczym.
Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że EBC przekroczył swoje uprawnienia, skupując wielomiliardowe obligacje państw strefy euro. Podważył tym samym wcześniejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który nie zakwestionował prawomocności tej operacji. Po tej decyzji Niemiecki Bank Federalny może w przyszłości uczestniczyć
reklama


w PSPP tylko wówczas, gdy Rada Prezesów EBC uzasadni proporcjonalność stosowanych środków. Federalny Trybunał Konstytucyjny dał rządowi Niemiec trzy miesiące na to, by skłonił EBC do rewizji kontrowersyjnego programu. Sędziowie z Karlsruhe zakwestionowali wcześniejszą decyzję najwyższego organu sądowego Unii Europejskiej. Na to pstro zareagowała Komisja Europejska powtarzając opinię jakoby wyroki TSUE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich Wspólnoty. Przewodnicząca KE wygrażała nawet postępowaniem naruszeniowym przeciwko Republice Federalnej Niemiec.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) sugerowała, że da się objeść, lub załagodzić skutki wyroku niemieckiego TK. Nazwała wyrok niemieckiego TK „uleczalnym”. Podała nawet sposób obejścia. Według Merkel stanie się tak, jeśli Europejski Bank Centralny wyjaśni swój sposób postępowania przy skupywaniu obligacji. Wysocy unijni urzędnicy i niemieccy politycy obawiają się, że wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego może dać argument Polsce spierającej się TSUE w sprawie reformy sądownictwa. A nie jest tajemnicą, że szefostwo UE i Berlin są przeciwko zmianom w polskich sądach.

Źródło: dw.de. DPA, welt.de

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.