Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że krajowe trybunały konstytucyjne są sądami, które mają głos ostateczny
/06.05.2020/ W opublikowanym 5 maja br. orzeczeniu niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał zasadność większości zarzutów zawartych w skierowanych do niego pozwach, żądających uznania za nielegalną, prowadzonej od 2015 roku przez Europejski Bank Centralny (EBC), akcji zakupywania obligacji państwowych. Tym samym niemiecki TK stanął na stanowisku, że ten wyrok "potwierdził, iż krajowe trybunały konstytucyjne są sądami ostatniego słowa.
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w wydanym orzeczeniu stwierdził, iż Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył w ten sposób swe kompetencje, a niemiecki rząd i Bundestag, które biernie się temu przyglądały, naruszyły konstytucyjne prawa obywateli. TK nie stwierdził jednak, by doszło do zakazanego finansowania wydatków państwowych. Jak stwierdził przy odczytywaniu wyroku sam prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle, jest to pierwszy przypadek, w którym TK uznał, że działania i decyzje organów UE były sprzeczne z europejskimi przepisami kompetencyjnymi. Dlatego nie mają one w Niemczech mocy prawnej.
Sędziowie TK sprzeciwili się w ten sposób wydanemu w grudniu 2018 przez Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wyrokowi, akceptującemu akcję EBC. Ich zdaniem, chodzi tu o wyrok, który "absolutnie nie podlega już w Niemczech wykonaniu".
reklama


Przypomnijmy, że od marca 2015 roku do końca 2018 roku Europejski Bank Centralny (EBC) nabył obligacje i inne papiery wartościowe wyemitowane przez rządy państw strefy euro za łącznie około 2,6 biliony euro. Największą część tych aktywów zakupiono w ramach zaskarżonego w pozwach do TK programu PSPP (Public Sector Purchase Programme). W listopadzie 2019 roku program wznowiono, na razie kwocie 20 mld euro miesięcznie.
Skutkiem tego jest wprowadzanie do obiegu dodatkowych znacznych sum pieniędzy, a przyczynia się do wzrostu inflacji.
Posiadając nieco ponad 26 proc. akcji EBC centralny Niemiecki Bank Federalny (Bundesbank) jest jego największym udziałowcem i w takiej samej proporcji dotyczą go zakupy obligacji.
Rozpatrywane przez TK cztery pozwy złożyli w latach 2015-2016 m.in. były wiceprzewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Peter Gauweiler oraz politycy antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Bernd Lucke i Hans-Olaf Henkel.  Nie zgadza się z wyrokiem niemieckiego TK Komisja Europejska. Dał temu wyraz jej rzecznik Eric Mamer, który w kontekście wyroku powiedział:"potwierdza prymat prawa UE i fakt, że orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich krajowych sądów".
Zapowiedział, że KE przyjrzy się teraz wyrokowi niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w tym orzeczeniu, potwierdził, że krajowe trybunały konstytucyjne są sądami, które mają głos ostateczny.

Źródło: Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, www.fakty.interia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.