Powrót

POLITYKA

Greta Thunberg za wsparcie dla Palestyńczyków atakowana przez środowiska proizraelskie


Znana aktywistka Greta Thunberg jest ostro krytykowana. Powodem jest propalestyńska postawa działaczki i jej wpisy w mediach społecznościowych po ataku  na Izrael. Szef Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wezwał oddział niemiecki ruchu Thunberg do zerwania z centralą.
Międzynarodowy ruch klimatyczny Piątki dla Przyszłości Grety Thunberg spotkał się z ostrą krytyką za swoje oświadczenia po ataku Hamasu na Izrael. Powód to posty na profilu międzynarodowego ruchu na Instagramie.

Publikacja: 29.10.2023

Wezwano w nich do obrony i wyzwolenia Palestyny, mowa w nich też o "ludobójstwie" Palestyńczyków i "systemie apartheidu" w Izraelu. Zachodnie media oskarżono o "pranie mózgów" w celu nakłonienia odbiorców do wsparcia Izraela.

Niemiecki oddział ruchu zdystansował od tych oświadczeń w poście na X (d. Twitter): "Nie, post nie był z nami uzgodniony. Nie, nie zgadzamy się z tymi treściami". Już wcześniej niemieccy działacze Fridays for Future oświadczyli, że wspierają prawo Izraela do obrony, gdy w sieciach społecznościowych opublikowano inicjatorkę Fridays for Furture Gretę Thunberg z plakatem "Wolna Palestyna". To rozwścieczyło środowiska proizraelskie w Niemczech i niemieckich Żydów.  Po tych postach  Grety Thunberg  przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wezwał oddział niemiecki do zerwania z międzynarodową organizacją ruchu.  - Oczekuję, że Luisa Neubauer i Fridays for Future Germany oddzielą się, zmienią nazwę organizacji i zerwą wszelkie kontakty z Fridays for Future International – grzmiał w "Bildzie". Potrzebne są w tej sprawie nie tylko "wątłe wyjaśnienia", ale realne konsekwencje – domagał się przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster.

Fot. Screen ze str. https://www.instagram.com/gretathunberg/

Centralna Rada Żydów przeciwstawiła się też w mediach społecznościowych wezwaniu Thunberg. Podkreśla prawo Izraela do samoobrony i wskazuje, że Hamas wykorzystuje cywilów jako ludzkie tarcze. Rada przypomina, że w ataku Hamasu 7 października zginęło około 1400 osób, ponad 200 zostało porwanych, a ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela tysiące rakiet wystrzelono. Przekaz kończy się wezwaniem do wyzwolenia Gazy spod władzy Hamasu. Centralna Rada Żyd w Niemczech wsparła Izrael i wyraziła antypalestyńską postawę, czego można było się spodziewać.

Na przykładzie  Grety Thunberg widać hipokryzję polityków i części lewicowo -mainstrwmowych mediów. Kiedy była potrzebna do uzasadniania tzw. polityki klimatycznej – mocno ją wspierano i się nią wręcz zachwycano. Kiedy wyraziła wsparcie Palestyńczykom, środowiska żydowskie i proizraelskie nie wahały się, aby ją niszczyć.

Źródło:  https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-oburzenie-w-niemczech-znana-aktywistka-odcina-sie-od-grety-t,nId,7115380#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama