POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

Rząd Niemiec handluje z Rosją „wolną strefą handlu” o pokój na Ukrainie



/23.01.2015/ Rząd Niemiec na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos złożył prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi ofertę, która ma przyczynić się do rozwiązania konfliktu na Ukrainie - pisze dzisiaj niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".


„Die Bundesregierung hat dem russischen Präsidenten Wladimir Putin ein verstecktes Angebot unterbreitet, um den Ukraine-Konflikt zu lösen.

Kanzlerin Merkel und Wirtschaftsminister Gabriel bringen einen gemeinsamen Handelsraum von Russland und Europa ins Spiel. Das hatte der russische Präsident Putin bereits vor ein paar Jahren angeregt.

Eine umfassende Friedenslösung in der Ukraine ist für die Bundesregierung aber eine Voraussetzung für dieses Angebot”.


Źródło: http://www.sueddeutsche.de/


Niemiecki zbliżony do kręgów rządowych dziennik pisze, że Niemcy złożyli ukrytą propozycję dla Władymira Putina, aby zakończyć konflikt na Ukrainie.

Angela Merkel i niemiecki minister gospodarki Gabriel włączyli do „gry” obietnicę wspólnego obszaru dla handlu Europy i Rosji. O to już kilka lat temu miał zabiegać w Berlinie  sam rosyjski prezydent. Ale aby ta oczekiwana przez Rosjan zmiana weszła w życie - Niemcy stawiają warunek: pokojowe zakończenie wojny na Ukrainie.


"Sueddeutsche Zeitung" pisał, że Angela Merkel i Sigmar Gabriel raczej nieprzypadkowo użyli sformułowania "obszar handlu między Lizboną a Władywostokiem". Jak pisze  monachijski dziennik autorem tego terminu jest nie kto inny jak sam Władimir Putin.  Warunkiem jest przestrzeganie przez Moskwę porozumień z Mińska, dotyczących sytuacji we wschodniej Ukrainie.

W Davos Merkel skrytykowała zaanektowanie Krymu przez Rosję i mówiła, że sankcje wobec Moskwy są nadal będą kontynuowane.

“Die Idee ist von Putin

Die Freihandelszone hatte Putin 2010 angeregt, als er auf dem Wirtschaftsgipfel der  , "eine harmonische Wirtschaftsgemeinschaft von Lissabon bis Wladiwostok" zu schaffen. Merkel hatte zuletzt mehrfach betont, dass sie zu einem Interessensausgleich zwischen der von Russland geführten Eurasischen Union und der Europäischen Union bereit sei. Man müsse Brücken zwischen den beiden Lagern bauen, die Ukraine habe schließlich starke Wirtschaftsinteressen in Russland und umgekehrt”.


Źródło: http://www.sueddeutsche.de/


Niemcy uważają, że należy “budować mosty” pomiędzy dwona obozami. W tym wypdaku chodzi o Rosję i Unię Europejską. Dodają, że Ukraina ma bardzo mocne powiązania gospodarcze z Rosją i odwrotnie. To chyba nie pozostawia wielu złudzeń co do widzenia przez władze w Berlinie miejsca Ukrainy w przyszłości?




sierpien Image Banner 750 x 100
21_10_2015 iwear 160x600 Image Banner 160 x 600