Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(06.04.2022)Przywódca CDU Friedrich Merz (66 l.) powiedział, kto stał błędną polityką wobec Putina: rządy federalne z ostatnich kilku lat – wszystkie kierowane przez kanclerz Angelę Merkel. „Od inwazji na wschodnią Ukrainę i aneksji Krymu, najpóźniej osiem lat temu, dla nas wszystkich, ze wszystkich stron, powinno być jasne, co dzieje się w tym kraju” – powiedział przywódca CDU. Dodał, że w Niemczech seria błędnych osądów i wynikająca z nich seria błędów jest szczególnie długa”. Bundeswehra została poważnie zaniedbana. Niemcy mają dziś „w dużej mierze dysfunkcyjną armię”, powiedział Merz.  Wyjście z energetyki jądrowej nastąpiło po wydarzeniu „niezwiązanym z bezpieczeństwem naszych elektrowni”, czyli tsunami w Japonii w 2011 roku. ︎ „W   zamian zaakceptowano rosnącą zależność od rosyjskiego gazu do produkcji energii”, mówi Merz.  Przywódca CDU przyznaje to o czym wielu mówiło wcześniej. Budowa gazociągu Putina Nord Stream 2 nigdy nie była „projektem czysto prywatnym” – choć wcześniej wielokrotnie to podkreślało wielu  polityków, przede wszystkim Angela Merkel, ale także obecny  kanclerz Olaf Scholz.

Ciemne chmury nad byłą kanclerz. Lider CDU Friedrich Merz rozlicza się z Merkel

Następca na fotelu szefa CDU bez pardonu rozlicza się z rządami jego poprzedniczki Angeli Merkel. NORD STREAM 2, REZYGNACJA Z ENERGII JĄDROWEJ, BUNDESWEHRA -wyliczał największe błędy lata rządów Merkel! „Musimy przyznać, że się myliliśmy” – pisze Merz w artykule tygodnika „Die Zeit” kanclerz, która która była liderem CDU w latach 2000-2018 i kanclerz w latach 2005-2021. Ciemne chmury zbierają się nad byłą niemiecką kanclerz, najwyraźniej nawet CDU nie chce zamiatać jej błędów i złych decyzji pod dywan.   

POLITYKA

Merz przypomniał, że obecny szef niemieckiego rządu dopiero lutym zamroził  projekt. Merz pisze, że Putin od lat starannie przygotowywał sytuację w dzisiejszej Europie. A to oznacza, ze Niemcy wiedziały, jak groźny jest dla bezpieczeństwa energetycznego Nord Stream.  „Najpoważniejszym ze wszystkich błędów było odrzucenie wniosku Ukrainy o przyjęcie jej do NATO. Z czystego strachu przed Putinem i jego groźbami szczególnie Niemcy i Francja nie chciały go „sprowokować” – wyjaśnia obecny szef CDU Friedrich Merz.
Smaczku dodaje fakt, że prezydent Żeleński, po tym jak odkryto zbrodnie na ludności cywilnej dokonane przez Rosjan, zaprosił byłą kanclerz do Buczy. Ale ta jak donosi „Bild” wybrała Toskanię. Coraz ciemniejsze chmury zbierają się nad byłą niemiecką kanclerz i coraz mniej niemieckich polityków, chce zamiatać pod dywan błędy jej polityki. Zwłaszcza te w relacjach z Putinem  i te, które uzależniły Niemcy od Moskwy.  Głos następcy Merkel na stanowisku szef CDU,  jest donośny i raczej nie ostatni w kwestii rozliczenia się z okresem jej rządów 2005-2021.Źródło: Wir müssen eingestehen, dass wir uns geirrt haben, [w:zeit.de] z 30.03.2022, Merz rechnet mit Merkel ab, [w: bild.de] z 30.03.2022  


reklama
reklama