POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemcy: Oczekiwania wobec Tuska


/01.12.2014/ Na objęcie przez Donalda Tuska roli głównego negocjatora w Radzie Europejskiej patrzy się w Niemczech pozytywnie. Eksperci podkreślają, że to także kredyt zaufania, który dostał dzięki długiej znajomości z Angelą Merkel.

Donald Tusk uprawia politykę w sposób bardzo zrównoważony i integracyjny - cechy, za które ceniliśmy jego poprzednika Hermana van Rompuya, mówi Gunther Krichbaum (CDU), przewodniczący komisji ds. polityki zagranicznej Bundestagu. Wybór Tuska "nie był oczywisty", dodaje Krichbaum i przyznaje, że Berlin jest tym bardziej "zadowolony, że się udało".

Inny deputowany CDU do Bundestagu Karl-Georg Wellmann zauważa, że "Berlin jest zainteresowany skoordynowanym przywództwem w Europie", a wybór Tuska temu sprzyja. - Przywództwo w Europie oznacza dzisiaj przejęcie większej odpowiedzialności, dodaje Wellmann i podkreśla, że tego również oczekuje obecnie od Europy USA.

Zaufanie na kredyt

Kredyt zaufania ze strony Berlina jest zdaniem Pawła Tokarskiego, politologa Fundacji Nauka i Polityka, wynikiem wieloletniej znajomości z Angelą Merkel. - Mają za sobą wiele szczytów i negocjacji, mówi politolog polskiego pochodzenia i przypomina, że Merkel występowała już w 2007 roku podczas kampanii wyborczej Tuska w Warszawie. Kanclerz Niemiec wie, czego może się po spodziewać po nowym przewodniczącym RE.

O dużym kredycie zaufania mówi także Nicolai von Ondarza, również z Fundacji Nauka i Polityka. Politolog podkreśla jednak, że jest to "raczej kredyt krótkoterminowy". - Tusk nie będzie miał długo czasu na przyzwyczajanie się do nowej roli. Musi się bardzo szybko wykazać i przekonać, że jest zdolny do takiej mediacji, która prowadzi do stabilizacji, powiedział von Ondarza.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/niemcy-oczekiwania-wobec-tuska/a-18090726




a. CyberMonday750x200
161213 120x600firmav3 Image Banner 120 x 600