Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Simon Figuliusz – pastor ewangelicki, autor najstarszego pierwszego mszału napisanego w języku polskim. Simon Figuliusz mieszkał w Swojczycach , skąd przeniósł się do Laskowic , gdzie pozostał pastorem do 1587 roku. Około 1573 roku ukończył on pracę nad pierwszym polskim mszałem. Był to dokument rękopiśmienny. Mszał zawiera 292 strony na których znalazły się Listy Apostolskie oraz cztery Ewangelie. Na 210 karcie dokumentu znalazł się kolofon autora: „Simon Figuliusz polanczyk na ten czas fararz w Laskowicach.” Ten jego podpis świadczył też o jego świadomości narodowej i dumnie z bycia Polakiem. Mszał Simona Figuliusza przechowywany jest dziś w Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu. Zdeponował go tam w 1970 roku ksiądz Franciszek Kosman, ówczesny proboszcz parafii w ówczesnych Laskowicach Oławskich.

Poniżej film o pierwszym mszale przetłumaczonym na jeżyk polski przez pastora  Simona Figuliusza z Laskowic.

Pierwszy mszał przetłumaczono na język polski w kościele w dzisiejszym Jelczu-Laskowicach

(15.09.2022)Mieszkańcy Jelcza-Laskowic mogą być dumni z tego, że w ich miejscowości powstał najstarszy mszał w języku polskim. Powstanie jego datowane jest na 1573 rok. W Laskowicach powstał pierwszy przekład na język polski mszału rzymskiego. Ten mało znany fakt z dziejów piśmiennictwa polskiego przybliża nam prezentacja historyczna wykonana na zlecenie Gminy Jelcz-Laskowice. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika był świadkiem wielu wydarzeń. Pamięta czasy protestów polskich mieszkańców ziemi laskowickiej pod przewodnictwem Jerzego Treski przeciwko przymusowej germanizacji w latach dwudziestych XIX wieku. Z tą świątynią związana jest ważna postać dla polskiej kultury. Pastor Simon Figuliusz przewodził miejscowej gminie protestanckiej w drugiej połowie XVI wieku. On jest autorem pierwszego polskiego przekładu mszału rzymskiego. W europejski proces tłumaczenia tekstów łacińskich na języki narodowe wpisał się nie kto inny jak pastor z Laskowic.

HISTORIA

reklama
reklama

Źródło filmu: https://www.facebook.com/JLstronaoficjalna/videos/1211206696274929Źródło tekstu: https://www.facebook.com/JLstronaoficjalna, https://pl.wikipedia.org/wiki/Simon_Figuliusz


Fot.Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach