Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
PolishTechNight: Nietuzinkowe polskie startupy w Berlinie

/25.09.2018/Cel jest jasny – budowanie relacji biznesowych między polskimi startupami i niemieckim kapitałem, promocja Polski w dziedzinie najbardziej zaawansowanych technologii. Już wkrótce IV edycja PolishTechNight.
– To będzie mój „pierwszy raz” – mówi Christophe Hocquet, dyrektor generalny Brille24 GmbH, panelista czwartej już edycji PolishTechNight*  w Berlinie.– I jestem ciekaw, jak dynamiczny jest ten „network” – dodaje. Hocquet doskonale wie, co się może wydarzyć, gdy polski startup stanie oko w oko z niemieckim inwestorem: Polacy mogą „nieźle zamieszać”. Jego firma już współpracuje m.in. z E-commerce Framework "Sylius", startupem z Łodzi, który właśnie integruje swoje sklepy internetowe. 
– Po każdej edycji PTN dostajemy pozytywny feedback od polskich przedsiębiorstw i przedstawicieli niemieckiego ekosystemu technologicznego – mówi Anna Mencel, współorganizatorka imprezy. Aisens , polski wynalazca inteligentnych czujników stosowanych w fizjoterapii, prezentujący się podczas ubiegłorocznej edycji, napisał na swojej stronie internetowej, że PTN otworzyła mu drzwi na niemiecki rynek. Startup znad Wisły dostał się do programu Berlin Startup Bootcamp Accelerator. – Przede wszystkim jednak doceniliśmy tutejszy networking, dzięki któremu nawiązaliśmy nowe relacje biznesowe, a które mogą okazać się kluczowe w wejściu na rynek niemiecki – mówi z kolei Jakub Luboński, CEO startupa Bin-e, jeden z wynalazców inteligentnego kosza na śmieci.
Bin-e miał okazję „pitchować” podczas grudniowej edycji imprezy, a już 19 maja tego roku polscy wynalazcy poinformowali na Facebooku o zawarciu pierwszego, dużego kontraktu z Interseroh, europejskim tuzem z zakresu ochrony środowiska i recyklingu. 
reklama


My mamy wiele, wy macie wiele
Brak wielopokoleniowego kapitału w Polsce, o czym dyskutowano w poprzedniej edycji PTN, to główny powód, dla którego młodzi wynalazcy szukają miejsca w o wiele bardziej dokapitalizowanym niemieckim ekosystemie. Na gale zapraszane są berlińskie „anioły biznesu”, czyli prywatni donatorzy, ale i niemieccy inwestorzy instytucjonalni, jak Max Moldenhauer, reprezentujący jeden z większych funduszy Venture Capital (firmy wyspecjalizowanej w inwestowaniu w ryzykowne biznesy - red.) zainteresowanych rynkiem polskim. Rangę wydarzenia podnosi fakt, że panel zwany w tym środowisku „fireside chat”, tym razem o tym, jak fundusze VC podchodzą do inwestowania w projekty oparte na technologii blockchain, poprowadzi w tym roku dziennikarka BBC Dearbhla Gavin. 
– Owszem, Polacy szukają kapitału, ale z kolei niemieckie koncerny jeszcze ofensywniej walczą o głowy innowacyjnych Polaków, powtarza nie bez satysfakcji Eva Galant, jedna z pomysłodawczyń imprezy. To, co mówi ta konsultantka biznesowa pracująca w Londynie, ma mocne podstawy: jak wynika z badań Bitkom 2018 przeprowadzonych na pół tysiącu niemieckich firm z branży high-tech, w Niemczech wolniej wdraża się nowinki np. z zakresu sztucznej inteligencji i modnego ostatnio blockchainu. Głównie z powodu czynnika ludzkiego. Niemcy zdają sobie sprawę, że muszą gonić światową konkurencję, by poważnie nie zostać w tyle.  
Tradycyjne wypalenie cygara kontra „pitchowanie”
Stałym elementem każdej PolishTechNight jest „pitchowanie”, czyli dwuminutowe prezentacje oryginalnych i innowacyjnych startupów podczas wieczornej gali. Następnie prezentujący wpadają w krzyżowy ogień pytań inwestorów, przedstawicieli akceleratorów i rosnącej z edycji na edycję publiczności.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

ZOBACZ TAKŻE: