Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Pięć Prawd Polaków:

1. Jesteśmy Polakami !

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci !

3. Polak Polakowi bratem !

4. Co dzień Polak Narodowi służy !

5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle !

– to zdania uniwersalne i aktualne, rozumiane jako katechizm polskości
i mały dekalog polskości. Wraz ze Znakiem Rodła (symbolem Wisły i Krakowa) Prawdy Polaków spod Znaku Rodła są gwarancją właściwie pojmowanego i realizowanego
w praktyce patriotyzmu adresowanego do wszystkich ludzi dobrej woli. W roku 2022 zostaje powołana do życia instytucja, która w sposób najlepszy z możliwych upamiętni dziedzictwo Polaków spod Znaku Rodła jako dobro wspólne kolejnych pokoleń Polaków, nadając dobrym i potrzebnym treściom współczesną i przyjazną formę. Dotychczasowy dorobek, doświadczenie i wiedza ekspercka Fundatora pokazały, że idea Rodła, która teraz realizowana będzie w ramach Fundacji Rodzina Rodła, jest powszechnie akceptowana, łącząca i bardzo potrzebna.

Celem Fundacji jest działalność oświatowo – kulturalna oraz historyczno – edukacyjna
w duchu Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Dziedzictwo Polaków spod Znaku Rodła, dorobek i dokonania naszych przodków, są inspiracją do współczesnej aktywności na niwie Rodła. Fundacja wspiera zatem kulturę narodową oraz propaguje wszelką aktywność w tym kierunku adresując ją do Polaków i środowisk polonijnych.

Docelowo planowane jest powstanie Instytutu Rodła.

O godz. 12.00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu Tadeusz Szczyrbak wygłosił okolicznościową prelekcję pt. Wielki Jubileusz 100 lat Związku Polaków w Niemczech 1922 – 2022 (polska organizacja w latach 1922 – 1939 i dziedzictwo Polaków spod Znaku Rodła w praktyce XXI w.)

W roku 2022 przypominana jest – w ramach realizowanego z Wrocławia Wielkiego Jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech (1922 – 2022) – historia powstania oraz międzywojenna działalność naczelnej polskiej organizacji w Niemczech powołanej do życia w roku 1922.

Lata 1922 – 1939 (od momentu rozpoczęcia działalności ZPwN do wybuchu II wojny światowej) to czas codziennej pracy pozytywistycznej w polskich rodzinach, pracy narodowej, oświatowej, religijnej, spółdzielczej, medialnej oraz wielu doniosłych wydarzeń
w życiu Polaków w Niemczech.

Powstanie Znaku Rodła (8 listopada 1932) i Kongres Berliński (6 marca 1938) podczas którego uroczyście proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła – to bardziej znane fakty z aktywności Związku Polaków w Niemczech.

Dziedzictwo Polaków spod Znaku Rodła warto przypomnieć: z jednej strony poprzez historię lat 20. i 30. XX wieku ale także w nawiązaniu do współczesności – aktualność idei Rodła
i Prawd Polaków trafia bowiem do coraz szerszego kręgu odbiorców.

Wrocław od wielu lat jest stolicą spod Znaku Rodła w XXI wieku.


10 września 2022 we Wrocławiu miała miejsce sobota pod Znakiem Rodła

(12.09.2022)W otoczeniu kościoła pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu w obecności Przyjaciół idei Rodła oraz przedstawicieli mediów Tadeusz Szczyrbak poinformował
o powstałej Fundacji Rodzina Rodła. Ustanowienie Fundacji jest zwieńczeniem 20 – letniej pracy Fundatora na niwie Rodła w obszarze zapomnianego dziedzictwa naszych przodków (historia, edukacja, dziedzictwo narodowe, kultura). Skarbiec w postaci Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła uroczyście proklamowanych 6 marca 1938 r. na Kongresie Berlińskim jest drogowskazem w XXI wieku dla nowych pokoleń Polaków.

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama
fot. Andrzej Mas