POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

Długa i kamienista droga do zbliżenia między Polakami a Niemcami


/14.08.2014/ W związku ze zbliżającą się 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej, w aktualnym numerze wydawanego przez Bundestag tygodnika „Das Parlament” autorzy skupili się wyłącznie na stosunkach niemiecko-polskich wczoraj i dziś.

W rubryce „Postać tygodnia” przedstawiono prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jako człowieka dialogu i kompromisu. Prezydent RP ma wygłosić 10 września przemówienie w Bundestagu z okazji 75 rocznicy napadu Niemiec hitlerowskich na Polskę, podaje „Das Parlament” (DP).

Relacje ukierunkowane na przyszłość

W obszernym artykule zatytułowanym „W czasach paktowania z diabłem” tygodnik podkreśla, że w okresie Republiki Bońskiej nie przywiązywano do rocznicy II wojny światowej większej wagi. „Jeszcze w 1989 roku, w związku z 50 rocznicą wybuchu wojny, ówczesny kanclerz Helmut Kohl uniemożliwił wizytę prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera na Westerplatte, ponieważ chciał ten nowy początek w relacjach niemiecko-polskich zarezerwować dla siebie; chciał, żeby były ukierunkowane na przyszłość”.

Polsce przypada rola przywódcza

Pod wspólnym tytułem „Polska i Niemcy motorem Europy” DP zamieścił dwa komentarze: Christopha von Marschalla z berlińskiego dziennika „Tagesspiegel” i Gerharda Gnaucka z gazet „Die Welt” i „WamS”. Von Marschall podkreślił, że Polsce, jako zdecydowanie największemu państwu i najznaczniejszej potędze gospodarczej wśród krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, przypada naturalna rola przywódcza, ale nie w tym sensie, by dominować mniejsze kraje, lecz by być ich rzecznikiem w konsultacjach z unijnymi potęgami Zachodu.

Z kolei Gerhard Gnauck zaprzecza, jakoby stosunki z Polską mogły być w przyszłości podobne do stosunków Niemiec z Francją. (…) „Pomimo ostrzeżeń ze strony Polski, Berlin budował gazociąg przez Morze Bałtyckie. Warszawa stawia na gaz płynny, łupkowy i węgiel. Nie konsultując z sąsiadem Berlin zlikwidował elektrownie atomowe. W Warszawie planuje się budowę pierwszych dwóch siłowni jądrowych”. Gnauck przyznaje co prawda, że istnieją dziedziny polityczne, które nie wywołują konfliktów, „ale faktem jest, że społeczeństwa i intelektualiści obu krajów ‘tykają' bardzo różnie”.





Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/d%C5%82uga-i-kamienista-droga-do-zbli%C5%BCenia-mi%C4%99dzy-polakami-a-niemcami/a-17851646


www.1and1.pl