Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Po lekturze „Handelsblatt” ma się wrażenie, że nie tylko straty i cierpienie ludności ukraińskiej ze strony rosyjskiego agresora się liczą, lecz również zagrożenie masową emigracją tejże na zachód. A wtedy Polska mogłaby już nie wysterczać i Niemcy miały by problem.  Ten sam niemiecki dziennik w komentarzu stwierdza, że teraz Putin zmobilizuje wszystko – bo szykuje się na swój upadek.  Czytamy w Handelsblatt, że po sukcesie ukraińskiej ofensywy nie można już wykluczyć nawet użycia przez Rosję broni jądrowej. Komentator gazety przyznaje, że Ukraina robi szybsze postępy w swojej kontrofensywie wojskowej,  niż oczekiwała większość ekspertów. Rosyjska armia jest w opłakanym stanie: morale jest złamane, sprzęt jest przestarzały, łańcuch dowodzenia jest zakłócony, a żołnierze coraz bardziej zdają sobie sprawę z daremności tej wojny – pisze niemiecki dziennik.


Komentator „Handelsblatt” dodaje jednak, że Władimir Putin , który chciał w ciągu kilku dni usunąć ukraińskie przywództwo i wymazać z mapy największy kraj Europy, stoi przed ruinami swojego złudzenia  . Stał się ofiarą własnej polityki i propagandy.

Niemcy słynął z jawnego i tego niecałkiem oficjlanego wsparcia Rosji. Sukcesy ostatniej ukraińskiej ofensywy wywołują u niektórych strach i obawy. Ale też mogą być ostrzegawczym światłem do dalszej korzystnej dla Moskwy postawy Berlina. Teatr odgrywany przez niemieckich polityków, że niby pod potrzeby bieżącej polityki coś pomagają Ukrainie i jednoczesna  gra na zwłokę – może okazać się w obecnej sytuacji drogą do porażki nie tylko Putina.Źródło: https://www.handelsblatt.com/meinung/kommentare/kommentar-jetzt-wird-putin-alles-mobilisieren-denn-er-stemmt-sich-gegen-seinen-untergang/28674080.html, www.dw.de


„Handelsblatt” straszy:  Putin sprawi, że zima będzie piekłem dla Ukrainy, a po  po sukcesie ukraińskiej ofensywy nie można już wykluczyć nawet użycia przez Rosję broni jądrowej

(12.09.2022)„Handelsblatt” pisze, że rosyjska armia nie jest przytłaczającą siłą, której obawiało się wielu ludzi na Zachodzie. „To produkt rządów Putina: przeżarty przez mafijny system korupcji, który on stworzył, wykrwawiony materialnie i moralnie. Ale w tym tkwi też wielkie niebezpieczeństwo. Putin nie może sobie bowiem pozwolić na porażkę. Aby zabezpieczyć swoje rządy, będzie musiał teraz zebrać wszystkie swoje siły”. Niemiecki dziennik ponadto uważa, że Rosji grozi powszechna mobilizacja, a Ukrainie – kampania nastawiona na jej zniszczenie. Handelsblatt” straszy, że Putin sprawi, że zima będzie piekłem dla Ukrainy. Według niemieckiej gazety Putin mógłby na przykład zacząć seryjnie niszczyć linie energetyczne, gazociągi i elektrownie, aby Ukraińcy byli tak zmarznięci, że w obliczu nadciągającego kryzysu energetycznego zaczęli masowo uciekać do Europy Zachodniej.

POLITYKA

reklama
reklama