Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(17.03.2022)Dziś w niemieckim Bundestagu Zełenski  wygłosił poruszające przemówienie. Prezydent Ukrainy został powitany gromkimi brawami, gdy jego zdjęcie pojawiło się na ekranach Bundestagu. Pomimo że  Władimir Putin   bombarduje Ukrainę   już od 22 dni , to  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (44) nadal nie traci nadziei i prezentuje bojowego ducha, domagając się większego wsparcia ze strony państw NATO i strefy zakazu lotów nad swoim krajem. Zwracam się do Was po trzech tygodniach rosyjskiego ataku” – zaczyna przemówienie Zełenski. „W ciągu tych trzech tygodni padło wielu ludzi, tysiące Ukraińców. (...) Okupanci zamordowali 108 dzieci – w środku Europy!”
Nie szczędził Jednak cierpkich słów pod adresem Niemiec. Nie omieszkał też skierować apelu do kanclerza Olofa Scholza. Zełenski ostro skrytykował powtarzające się wypowiedzi niektórych polityków: „Co roku politycy powtarzają „nigdy więcej” – powiedział ukraiński prezydent. „A teraz widzimy, że te słowa po prostu nic nie znaczą.

Zełenski w niemieckim Bundestagu: Ostra krytyka Niemiec

Ukraiński prezydent zwracając się do posłów Bundestagu pomimo słów wdzięczności - ostro krytykował politykę Niemiec Niektóre kroki były za późno. „Widzimy, że wiele słów jest nic nie wartych. W Europie ginie naród”- mówił Zełenski.

POLITYKA

W Europie ginie naród”.  Dalej prezydent Ukrainy powiedział zwracając się do niemieckich posłów: „Może nie wszyscy zdajecie sobie z tego sprawę, ale znowu jesteście za murem. Nie za murem berlińskim, ale murem w środku Europy. A ten mur staje się silniejszy z każdą bombą, która spada na naszą ziemię na Ukrainie iż każdą niepodjętą decyzją”. Według ukraińskiego prezydenta gazociąg Nord Stream 2 był „cementem dla tego muru” – kamienia węgielnego wojny Putina. „Dziękujemy dziennikarzom (…) dziękujemy politykom, którzy próbują zburzyć ten mur!” Zełenski  zacytował również byłego prezydenta USA Ronalda Reagana: „Mr. Gorbaczow, zburz ten mur”. Jakby tego było mało prezydent Ukrainy przemawiając w Bundestagu zwrócił się bezpośrednio o obecnego szefa niemieckiego rządu, takimi o to słowami:

„Zwracam się do ciebie, drogi kanclerzu Scholz, zniszcz ten mur. Daj Niemcom przywództwo, na które Niemcy zasługują. Aby twoi potomkowie byli z ciebie dumni. Wspierajcie pokój, wspierajcie Ukrainę” – powiedział prezydent Ukrainy w pilnym apelu do szefa rządu Niemiec.

Niemcy do dziś najmocniej opierają się sankcjom na Rosję Nord Steram 1 pomimo próśb o jego wyłączenie ( nawet czasowe) nadal przynosi dochody Putinowi. Kanclerz Scholz osobiście wypowiedział się przeciwko nałożeniu sankcji na rosyjską ropę, gaz i węgiel Dodatkowo, jak donoszą media pomimo uchwalanie blokady SWIFT rosyjskim bankom, Niemcy wykorzystują każdy kruczek prawny, aby zablokować i opóźniać wprowadzenie tego zapisu w życie. Pomimo ciepłych słów i słów wdzięczności ze trony prezydenta Ukrainy, to jednak przebijała krytyka pod adresem niemieckiej polityki wobec Rosji Putina. Czy to emocjonalne wystąpienie prezydenta Ukrainy choć nieco zmieni postawę Berlina? Czy wezwanie prezydenta Ukrainy skierowane do Niemców o pomoc przyniesie jakiś efekt? Najbliższe dni to pokażą.Źródło: http://www.faz.net/aktuell/ukraine-konflikt/ukraine-liveticker-selenskyj-bittet-bundestagsabgeordnete-um-mehr-hilfe-17804564.html, https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/heldenpraesident-selenskyj-im-bundestag-harte-kritik-an-deutschland-79479644.bild.html


reklama
reklama